POLECAMY

Mastopatia (Zwyrodnienie sutka)

Choroba określana jest również jako gruczolistość sutka lub włóknistotorbielkowate zwyrodnienie sutka. Polega ona na tym, że dochodzi do rozrostu tkanki łącznej i nadmiernie namnażają się komórki nabłonka pęcherzyków sutka. Może też dojść do tworzenia się torbieli oraz włóknienia gruczołów. Wszystkie te zmiany są łagodne. Przyczyną mastopatii najczęściej jest zaburzenie poziomu hormonów płciowych (przeważają estrogeny), prowadzi to do nieprawidłowego oddziaływania na tkanki gruczołu sutkowego. Mastopatia często występuje łącznie z zaburzeniami cyklu miesiączkowego. Zmiany te zwykle cofają się w okresie menopauzy, gdy ustaje czynność hormonalna jajników. 

Objawy - Mastopatia

  • bolesność piersi podczas jajeczkowania,
  • wyczuwalne nieregularne guzki w gruczole piersiowym,
  • kropelki wydzieliny z brodawki.

Leczenie - Mastopatia

Mastodynię tzn. regularną bolesność piersi związaną z cyklem miesiączkowym leczy się gestagenami. Przyjmuje się je mięzy 19 a 26 dniem cyklu w postaci tabletek bądź żelu wcieranego w sutek. Jeśli mastodynia nie ustępuje przez długi czas, przechodzi w mastopatię. Jako, że w wielu przypadkach w mastopatii dochodzi do powstawania niewielkich torbieli w gruczole piersiowym, których nie leczy się hormonalnie, lekarze zalecają ich chirurgiczne usunięcie. 

Profilaktyka - Mastopatia

Profilaktyczne wykonywanie samobadania piersi, usg piersi oraz mammografii, po to aby jak najszybciej wykryć wszystkie zmiany w gruczole piersiowym. Żadnej zmiany w piersi nie można lekceważyć.

Dodatkowe informacje - Mastopatia

Rzadko ale dochodzi do zezłośliwienia zmian mastopatycznych. Z tego też powodu każda kobieta z mastopatią powinna regularnie badać piersi u lekarza.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)