POLECAMY

Martwicze zapalenie jelit płodu i noworodka

Na czym polega istota choroby?

W wyniku niedotlenienia narządów wewnętrznych dochodzi do odruchowego skurczu naczyń trzewnych. Obecność hipermolarnego pokarmu w jelitach dziecka dodatkowo zaburza ukrwienie. Powstają owrzodzenia błony śluzowej mogące doprowadzić do perforacji. Rozwój bakterii w warunkach niedokrwienia może prowadzić do rozlanego zapalenia otrzewnej i i ropni w jamie brzusznej.

Jakie są przyczyny choroby?

Główną przyczyną martwiczego zapalenia jelit jest wcześniactwo oraz niedotlenienie okołoporodowe, wrodzone wady serca, żywienie przez zgłębnik i policytemia.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Choroba ta ujawnia się zazwyczaj w 1-3 tygodniu życia. Noworodek jest apatyczny, stwierdza się wzdęty brzuch, wymioty, stolce z domieszką krwi, cechy odwodnienia, sinicę, obniżoną temperaturę ciała, bradykardię, czasem pojawiają się wybroczyny.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Rozpoznanie jest stawiane w oparciu o obraz kliniczny oraz badania dodatkowe. W badaniu radiologicznym można zaobserwować pneumatozę (pęcherzyki powietrza w ścianie jelita), powietrze w układzie żyły wrotnej, cechy niedrożności jelita i perforacji. Brak jest specyficznych badań laboratoryjnych do rozpoznawania martwiczego zapalenia jelit.

Jakie są metody leczenia?

Wstępne leczenie polega na wstrzymaniu podawania pokarmów dojelitowo, odsysaniu i kontroli treści żołądkowej, podawaniu antybiotyków o szerokim spektrum oraz wyrównywanie niedotlenienia, kwasicy i zaburzeń elektrolitowych. Interwencja chirurgiczna jest niezbędna, jeżeli dochodzi do perforacji lub brak jest poprawy po intensywnym leczeniu zachowawczym.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się chirurg dziecięcy.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Do profilaktyki choroby można zaliczyć karmienie piersią, bowiem przed martwiczym zapaleniem jelit chronią, m.in. zawarte w mleku matki immunoglobuliny IgA i IgG.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)