POLECAMY

Malformacje macicy

Jaka jest istota choroby? W zależności od rodzaju malformacji wyróżniamy różne typy wad: macica jednorożna (tylko jeden przewód Mullera tworzy jamę macicy), macica podwójna, macica dwurożna (zaburzenia w procesie łączenia się przewodów Mullera), macica podzielona ( w trakcie łączenia się przewodów Mullera nie dochodzi do wytworzenia jednej jamy), macica łukowata.
Jakie występują objawy? W zależności od rodzaju wady przebiegają one bezobjawowo lub są przyczyną zaburzeń miesiączkowania, bolesnych miesiączek, pierwotnej niepłodności, nawykowych poronień, przedwczesnych porodów. U około 30% kobiet w ciąży z wrodzonymi wadami macicy występuje niewydolność cieśniowo-szyjowa.
Szczegóły diagnostyki
Szczegóły diagnostyki badanie ginekologiczne, USG, histerosalpingografia (HSG), histeroskopia, laparoskopia, rezonans magntetyczny
Postępowanie i leczenie Niektóre wady mogą być leczone chirurgicznie (np. usunięcie przegrody w macicy podzielonej), wzmożony nadzór w ciąży, stosowanie metod ułatwiających zapłodnienie w przypadku trudności z zajściem w ciążę.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się ginekolog

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)