POLECAMY

Łysienie plackowate

Na czym polega istota choroby?

Łysienie plackowate to utrata włosów w małych skupiskach, które stopniowo zwiększają swój zasięg. Skóra w obrębie miejsc pozbawionych włosów jest wolna od zmian zapalnych. Schorzenie rozwija się rzadko, częściej dotyczy kobiet i osób w młodym wieku. Może prowadzić do całkowitego wyłysienia.

Jakie są przyczyny choroby?

Jak dotąd nie są znane przyczyny choroby. Wśród hipotetycznych czynników wywołujących łysienie plackowate wymienia się: stres, predyspozycje genetyczne, infekcje, zaburzenia hormonalne, schorzenia autoimmunologiczne, czynniki psychiczne.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

W początkowej fazie choroby włosy zaczynają się przerzedzać. Następnie powstają skupiska całkowicie pozbawione włosów. Z czasem obszar pozbawiony włosów powiększa się, aż do zupełnego wyłysienia. Łysienie plackowate często towarzyszy bielactwu, cukrzycy typu I oraz chorobie Hashimoto. Proces chorobowy obejmuje nie tylko głowę – dotyczy również brwi, rzęs, a także włosów łonowych. W ciężkich przypadkach pojawiają się też zmiany chorobowe na paznokciach.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Podstawę diagnozy stanowią wywiad, badanie przedmiotowe oraz obserwacja pacjenta. Czasami przeprowadza się biopsję skóry w miejscu łysienia.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie farmakologiczne polega zwykle na terapii minoksydilem lub kortykosteroidami. Niestety jego efekty są mało skuteczne. Dostępne są również alternatywne metody terapii: masaże głowy, akupunktura, homeopatia, medycyna chińska.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się dermatolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
mój mąż też miał na głowie placki i bardzo źle wpływało to na jego samopoczucie. Na szczęście trafiliśmy na klinikę Medycyna Młodości i tam mąż zdecydował się na zabieg komórkami macierzystymi.Po tym zabiegu nowe włosy zaczęły wyrastać dość szybko, ponieważ jak wyjaśniała pani doktor baza komórkowa została wymieniona, a miejsca prześwitów dzięki komórką macierzystym lepiej ukrwiona
/5 lat temu
Na początek radzę spróbować jednego z lepszych dostępnych środków/leków na tak wypadające włosy. Mówię o leku http://www.piloxidil.pl/ Piloxidil, regularnie stosowany - dwa razy dziennie, potrafi zdziałać cuda.