Łysienie androgenowe

Na czym polega istota choroby?

Choroba polega na nadmiernym wypadaniu włosów oraz degeneracji mieszków włosowych. W związku z tym utracone włosy nie są zastępowanie przez nowe. Łysienie androgenowe stanowi 95% zdiagnozowanych przypadków utraty włosów. Może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet (ryzyko łysienia wzrasta po menopauzie). 

Jakie są przyczyny choroby?

Główną przyczyną łysienia typu męskiego jest genetyczna nadwrażliwość organizmu na pochodne testosteronu. Łysienie androgenowe u pań może wiązać się z zespołem Cushinga lub guzami jajników albo nadnerczy. Inna przyczyną mogą być zaburzenia w odżywianiu skóry głowy.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Pierwsze objawy łysienia androgenowego mogą pojawić się już w wieku nastoletnim. O procesie chorobowym świadczy stopniowe cofanie się linii włosów nad czołem. Na skroniach tworzą się zakola. Stopniowo przerzedzeniu ulegają włosy na całej głowie. Proces prowadzi do zupełnego wyłysienia. Chorobie towarzyszy tendencja do nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy, będącego rezultatem wzmożonej pracy gruczołów łojowych.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Podstawę diagnostyki stanowią wywiad lekarski oraz badanie zwane trichogramem (szczegółowa charakterystyka włosów). Kobiety powinny również zbadać stężenie hormonów płciowych we krwi .

Jakie są metody leczenia?

Wczesna diagnoza zwiększa szansę na spowolnienie lub zatrzymanie łysienia. W celu usunięcia defektu stosuje się preparaty i zabiegi kosmetyczne np. zagęszczanie włosów. Popularnymi metodami terapii są również: przeszczepy włosów, leczenie mieszków włosowych minoksydylem, leki neutralizujące odpowiedzialne za łysienie pochodne testosteronu, suplementy diety.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się dermatolog. Jeżeli łysieniu towarzyszą problemy hormonalne, wówczas wskazana jest wizyta u endokrynologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
dlaczego nie piszecie nic o łysieniu plackowatym?
/6 lat temu
Ale nie tylko mężczyźni na to chorują. Kobiety też niestety to dotyka. Podobno bardzo dobrze sprawdza się lek Piloxidil, dostępny bez recepty w aptece.