POLECAMY

Łupież pstry

Pityriasis versicolor

Choroba najczęściej występuje u osób wykazujących tendencję do nadmiernego pocenia się. Chorobę wywołuje grzyb (malasezia farfur), na którego zarodniki można natknąć się właściwie wszędzie, jednak wymaga on dogodnych warunków, by móc wniknąć w skórę. Te dogodne warunki to silnie pocąca się skóra. Choroba ta bardzo rzadko występuje u dzieci. Łupież pstry to powierzchowne zakażenie naskórka. 

Objawy - Łupież pstry

  • żółtawo-brunatne, rzadko czarne, okrągłe lub owalne plamy na górnej części tułowia,
  • łuszczenie się skóry - odpadają drobne łuski lub całe płaty skóry,
  • zakażone partie nie opalają się na słońcu,
  • sporadycznie świąd.

Leczenie - Łupież pstry

Czasami wystarczają domowe sposoby tzn. mocne i energiczne namydlanie skóry. Pianę należy zostawić na 10 minut (aż do wyschnięcia) a następnie wyszorować skórę szorstką szczotką. Takie czynności należy powtarzać wielokrotnie, wówczas jest szansa na pozbycie się grzyba (grzyb osadza się tylko na powierzchni zrogowaciałego naskórka). Lekarz zaleca stosowanie mydeł z dodatkiem selenu. Chorzy stosują maści przeciwgrzybiczne np. klotrimazol i ketokonazol. W przypadku rozległych zmian skórnych stosuje się leki doustne np. flukonazol. Mimo, że łupież pstry nie jest zaraźliwy, nie zaleca się wspólnego korzystania z tej samej gąbki lub ręcznika. Bieliznę po zdjęciu należy wygotować.

Profilaktyka - Łupież pstry

Osoby, które intensywnie się pocą powinny nosić luźną i przewiewną garderobę, która pozwala na odparowanie potu. Nie powinno się nosić ubrań z tkanin syntetycznych. Po każdym wysiłku, który spowodował pocenie, należy bardzo dokładnie umyć ciało.

Dodatkowe informacje - Łupież pstry

Wiele przypadków tej choroby spotyka się u osób, które przebywają w tropikach. Palenie papierosów predysponuje do pojawienia się łupieżu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Ja dowiedzialam sie ze mam lupiez pstry w afpv to taka francuska poradnia ale leczenia bielactwa. Myslalam ze mam bielactwo a tam mi podali szczsliwa ( tak mowie serio -ucieszylam sie ) informacje bo zbadaniu , ze to nie bielactwo a lupiez pstry