POLECAMY

Lordoza

Na czym polega istota choroby?

Lordoza wygląda, jakbyśmy prostowali się „za bardzo” – kręgosłup jest mocno wygięty w dole pleców, w części lędźwiowej, do przodu, w stronę brzucha.

Jakie są przyczyny choroby?

Lordoza może być wadą wrodzoną lub powstać w wyniku nieprawidłowego trybu życia. Lordoza może być też następstwem niektórych schorzeń, np. złamania lub zwichnięcia stawu biodrowego, zapalenia, porażenia mięśni, może powstać w wyniku krzywicy lub gruźlicy.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Wady kręgosłupa, takie jak lordoza, wywołują dolegliwości bólowe i zniekształcają klatkę piersiową. W skrajnych przypadkach utrudniając nawet oddychanie.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

W diagnostyce lordozy najważniejsze jest badanie kliniczne pacjenta oraz badania obrazowe, w tym zdjęcia radiologiczne (rentgen).

Jakie są metody leczenia?

W leczeniu lordozy i kifozy stosuje się indywidualną rehabilitację; gimnastykę korekcyjną, fizykoterapię, leczenie usztywniające przy pomocy gorsetów lub leczenie operacyjne. Stosuje się również masaże oraz zaleca pływanie.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem wad kręgosłupa zajmują się specjaliści ortopedii.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Dla zminimalizowania skutków lordozy, ale również dla zdrowia kręgosłupa, polecane jest pływanie. Nie należy dźwigać ciężkich przedmiotów (również takich jak przepełniony plecak szkolny), by nie przeciążać kręgosłupa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)