POLECAMY

Łokieć tenisisty

Epicondylitis humeri radialis

Jest to bolesne zapalenie przyczepu ścięgna łokciowego. Schorzenie to najczęściej obejmuje te mięśnie, które podczas ruchu obrotowego ręki wykonują największą pracę. Zapalenie powstaje również w kaletkach maziowych. Najczęściej choroba jest skutkiem długiego grania w tenisa, zwłaszcza gdy chwyt rakiety jest nieprawidłowy. Przeciążenie daje się we znaki dopiero po zakończeniu gry czy innych czynności np. pracy w ogrodzie.

Objawy - Łokieć tenisisty

  • silny ból zewnętrznej strony łokcia,
  • osłabienie przedramienia i dłoni,
  • ból przedramienia promieniuje w kierunku barku.

Leczenie - Łokieć tenisisty

W przypadku wyjątkowo silnego zapalenia i ostrego bólu stosuje się zastrzyk z preparatem sterydowym bezpośrednio w okolicę stawu łokciowego. Chory przyjmuje leki przeciwbólowe oraz niesterydowe leki przeciwzapalne. Najważniejsze postępowanie w chorobie to oszczędzanie bolącego łokcia. Chora kończyna nie może być wyziębiona ani nadmiernie obciążona. Ulgę przynosi również gimnastyka lecznicza.

Profilaktyka - Łokieć tenisisty

Aby zapobiec zapaleniu przyczepu ścięgna łokciowego należy unikać przeciążenia kończyn górnych. Każda osoba uprawiająca sport nigdy nie może zapominać o rozgrzewce. Warto zakładać elastyczną opaskę na łokieć zwykle 5 cm poniżej stawu łokciowego. Opaska zmniejsza napięcie mięśnia prostownika palców.

Dodatkowe informacje - Łokieć tenisisty

Nierzadko łokieć tenisisty podlega procesowi samoleczenia w okresie około 12 miesięcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)