POLECAMY

Łojotokowe zapalenie skóry

Na czym polega istota choroby?

Istota choroby polega na nasilonym wydzielaniu łoju przez gruczoły. Podrażnienie tych gruczołów powoduje następczy łojotok.

Jakie są przyczyny choroby?

Nie do końca wiadomo, co wywołuje tę chorobę. Prawdopodobną przyczyną jest zakażenie grzybem Pityrosporium ovale, Niewłaściwa pielęgnacja skóry lub nieprawidłowości w budowie gruczołów również są podejrzewane o wywoływanie ŁZS.

Jakie są objawy choroby?

Choroba objawia się zmianami skórnymi występującymi na obszarach, gdzie łój wydzielany jest w większych ilościach: bruzdy przynosowe, okolice za uszami, owłosiona skóra głowy i brwi, okolica międzyłopatkowa, mostkowa, pachy i pachwiny. Zmiany skórne mogą różnić się od siebie. Mogą to być: czerwone punkty zapalne, łuszczące się zarumienione plamy, czy żółte łuski (podobne do łupieżu).

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Postawą rozpoznania jest obraz zmian skóry, który ocenia lekarz dermatolog.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie polega na stosowaniu szamponów z substancjami przeciwgrzybicznymi. Czasami lekarz zaleca leki z grupy kortykosteroidów lub antybiotyki. Pomaga także naświetlanie specjalnymi lampami.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Jeżeli cera ma skłonność do nadmiernego przetłuszczania się, należy codziennie myć twarz mydłem, usuwając w ten sposób tłuszcz i stwarzając grzybom niesprzyjające warunki do rozwoju.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Lekarz dermatolog

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)