POLECAMY

Liszajec

Impetigo

Jest to choroba silnie zakaźna skóry. Powstaje ona w drodze infekcji bakteryjnej. Bakterie wnikają w skórę przez drobne skaleczenia oraz ukłucia owadów. Choroba wywoływana jest przez paciorkowce lub gronkowce. Liszajec czasami powstaje jako powikłanie innych chorób skóry. 

Objawy - Liszajec

  • zaczerwieniona skóra,
  • pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą,
  • ropne krostki,
  • żółtawe, miękkie strupki.

Leczenie - Liszajec

Chory stosuje maści bakteriobójcze oraz antybiotyk. Istnieje kilka form antybiotyku tzn. stosowany doustnie (tabletki) lub bezpośrednio na skórę (plastry lub maści). Zastosowanie antybiotyku jest niezbędne gdy liszajec obejmuje całą skórę a nie tylko głowę, uszy, nos, stopy i dłonie. Terapia antybiotykowa trwa około 10 dni. Zwykle zmiany chorobowe ustępują nie pozostawiając zmian w postaci blizn. Leczenie jest konieczne ponieważ pozostawiony na skórze liszajec zwiększa ryzyko przerzucenia się infekcji na nerki. Natomiast u dorosłych powikłaniem jest zakażenie krwi czyli posocznica. 

Profilaktyka - Liszajec

Liszajec jest zakaźny, dlatego leczenie należy przeprowadzić również wśród osób , które miały kontakt z chorym. To sposób zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji.

Dodatkowe informacje - Liszajec

Na zachorowanie podatne są osoby, które uprawiają sporty kontaktowe np. zapasy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)