Liszaj płaski

Na czym polega istota choroby?

Liszaj jest chorobą przewlekłą, dotyczącą skóry i paznokci, a często też błon śluzowych. Na ciele pojawiają się drobne, zwykle swędzące grudki. Zachorować może każdy, chociaż choroba atakuje najczęściej pomiędzy 30. a 40. rokiem życia.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyny tej choroby nie są znane. Wiadomo jednak, że występuje często wraz ze schorzeniami o podłożu autoimmunologicznym, a także jako wynik wstrząsu psychicznego. Może także pojawiać się po zażyciu niektórych leków, szczególnie penicylaminy.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawem liszaju są wykwity o niebiesko-purpurowym kolorze i średnicy od 1 do 3 mm. Jest ich wiele i mają płaską, błyszczącą powierzchnię, na której znajduje się biaława siateczka Wickhama. Zmiany występują najczęściej na nadgarstkach, przedramionach, dłoniach, okolicy pępka, krzyżowo-lędźwiowej i narządów płciowych, a czasem też jamy ustnej.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Podstawą rozpoznania liszaju jest obraz kliniczny: grudki, swędzenie, umiejscowienie wykwitów.

Jakie są metody leczenia?

Stosuje się leczenie objawowe. Polega na podawaniu kortykosterydów przez kilka tygodni, np. prednizonu. Zewnętrznie wykorzystywane są maści sterydowe. Jeśli choroba ma cięższy przebieg, stosowany jest metotreksat, a w odmianie pęcherzykowej – sulfonów. Do leczenia tej choroby wykorzystuje się też fototerapię.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Do dermatologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)