POLECAMY

Lipodystrofia (Cellulitis)

Cellulitis

Jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Cellulitis najczęściej pojawia się w okolicy ud, ramion, bioder i pośladków. Na pojawienie się cellulitisu wpływ ma nadmiar żeńskich hormonów -estrogenów. Dlatego też cellulitis głównie występuje u kobiet. Cellulitis występuje częściej u osób z nadmierną ilością podskórnej tkanki tłuszczowej. W wyniku nadmiaru estrogenów dochodzi do rozszerzania naczyń krwionośnych, zwiększa się ich przepuszczalność, co może wywołać obrzęk. Obrzęk zaburza mikrokrążenie w tkance i uciska komórki tłuszczowe, doprowadzając do ich niedotlenienia i nieprawidłowego funkcjonowania. W wyniku tego komórki tłuszczowe powiększają się i nagromadzają więcej substancji tłuszczowych.

Objawy - Lipodystrofia

  • „pomarańczowa skórka”,
  • ból przy ściśnięciu skóry,
  • fałdy skórne,
  • pomarszczona skóra.

Leczenie - Lipodystrofia

Zaleca się redukcję nadmiernej tkanki tłuszczowej za pomocą diety. Wskazane pozbycie się zbędnych kilogramów. Chory powinien stosować szczotkowanie skóry na sucho, a także naprzemienny ciepły i zimny prysznic. Należy wzmóc aktywność fizyczną. W leczeniu cellulitisu bardzo ważnym elementem jest także usprawnienie krążenia i przeciwdziałanie zatrzymywaniu wody w skórze oraz obrzękom. Chory powinien stosować masaż klasyczny lub masaż wodny. Masaż należy wykonywać szorstką myjką. Jego kierunek to od kostki w górę ciała. Kierunek jest bardzo istotny ponieważ zapewnia przesunięcie limfy w odpowiednim kierunku. Warto odrzucić słodycze oraz Fast-food. Chory może pić herbatkę z jesionu, kruszyny, liści chmielu, korzenia szparagu oraz korzenia szczawiu.

Profilaktyka - Lipodystrofia

Zmniejszenie ilości kawy. Unikanie palenia tytoniu. Odstawienie słodyczy i przetworzonej żywności. Nie należy nosić obcisłych ubrań oraz butów na wysokim obcasie. Zrezygnować z gorących kąpieli. 

Dodatkowe informacje - Lipodystrofia

Mężczyźni rzadko cierpią na cellulitis, ponieważ ich tkanka łączna ma inna budowę.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/9 miesięcy temu
Zgadza się! WPROWADZACIE LUDZI W BŁĄD!
/3 lata temu
Cellulitis to nie to samo co cellulit a tu został opisany CELLULIT. Cellulitis to jednostka chorobowa często spowodowana ukąszeniem owadów, ze stanem zapalnym tkanki łącznej