Leptospiroza

Na czym polega istota choroby?

Leptospiroza jest to choroba wywoływana przez niektóre krętki z gatunku Leptospira interrogans, aczkolwiek nie wszystkie ich szczepy są patogenne. Ich rezerwuarem w przyrodzie są gryzonie, które wydalają je z moczem.

Jakie są przyczyny choroby?

Choroba rozwija się w wyniku kontaktu z zakażoną moczem glebą, warzywami itp. Na infekcję bardziej narażeni są np. pracownicy kanalizacji, zbieracze runa oraz leśnicy.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Przebieg choroby można podzielić na dwie fazy: pierwszą, zwaną septyczną i drugą, zwaną narządową. W pierwszej fazie występuje nagła gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni. W tej fazie we krwi stwierdza się bakterie. W drugiej fazie mogą pojawić się objawy podrażnienia lub zapalenia opon mózgowych, objawy uszkodzenia nerek i wątroby. Czasem pojawiają się objawy zapalenia serca, zaburzenia rytmu. W ciężkich przypadkach występuje krwioplucie, krwawienia z nosa i do nadnerczy.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

W pierwszej fazie choroby można dostrzec krętki pod mikroskopem, wykonanie posiewu. Po tygodniu można oznaczać już przeciwciała. Ważne znaczenie w rozpoznaniu ma wywiad ukierunkowany pod kątem możliwości zakażenia leptospirozą.

Jakie są metody leczenia?

W leczeniu stosuje się antybiotyki: penicyliny, tetracykliny, chloramfenikol lub ciprofloksacynę. Śmiertelność wynosi około 5-10%.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem schorzenia zajmują się specjaliści chorób zakaźnych.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Należy unikać kontaktu z wodą lub glebą podejrzaną o zakażenie moczem zwierząt – zwłaszcza gryzoni. Pracownicy narażeni na zakażenia leptospirozą powinni zawsze posiadać odpowiednią odzież ochronną. Zwierzęta domowe należy chronić przed kontaktem z gryzoniami.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)