Łagodne nowotwory ucha środkowego i układu oddechowego

Jaka jest istota choroby? Powstawaniu zmian łagodnych w okolicy ucha środkowego i w obrębie układu oddechowego sprzyjają przewlekłe stany zapalne.
Jakie występują objawy? Objawy są różnorodne w zależności od lokalizacji. Mogą to być chrypka, bezgłos, nawracające zapalenia oskrzeli i płuc, zapalenia nawrotowe zatok i ucha środkowego, pogorszenie ostrości słuchu, problemy z równowagą. Ponieważ są to zmiany łagodne, w większości nie powiększające się latami przez długi okres czasu mogą pozostawać bezobjawowe. Spośród łagodnych zmian krtani najczęściej spotyka się brodawczaki. Mogą to być zmiany pojedyncze lub mnogie z tendencją do nawrotu. Wywołane są infekcją HPV 6 i 11. Brodawczaki spotyka się również w oskrzelach i tchawicy. Przemiana złośliwa jest rzadka.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka zmian ucha środkowego i układu oddechowego odbywa się na podstawie badań radiologicznych, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz bronchoskopii.
Postępowanie i leczenie Niekiedy stosuje się postawę wyczekującą obserwując zmiany ale czasami konieczna jest chirurgiczna resekcja.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się laryngolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)