POLECAMY

Łagodne nowotwory jąder

Jaka jest istota choroby? Nowotwory jąder dzieli się na germinalne, ze sznurów płciowych i podścieliska oraz mieszane. Z nowotworów terminalnych jedynie potworniak dojrzały jest łagodną zmianą. Występuje częściej u noworodków i dzieci. Jest mieszaniną różnych komórek i tkanek jak chrząstka, pasma mięsni gładkich, gruczoły śluzowe, surowicze, nabłonek oskrzela, jelitowy, przydatki skórne, zęby, kość. Ma dobre rokowanie. Najczęstsze nowotwory ze sznurów płciowych i podścieliska to guz z komórek Sertolego i guz z komórek Leydiga oraz postaci mieszane. Mogą występować w postaci łagodnej lub złośliwej. Postaci łagodne są częstsze u dzieci.
Jakie występują objawy? Guzy te często produkują hormony płciowe: estrogeny – powodując ginekomastię u chłopców lub androgeny – wywołując przedwczesną dojrzałość płciową.
Postępowanie i leczenie Leczenie wszystkich zmian łagodnych jąder ogranicza się do chirurgicznej resekcji zmiany z następowym badaniem histologicznym. Łagodne nowotwory pozostałych męskich narządów płciowych są sporadyczne.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)