Krztusiec

Na czym polega istota choroby?

Krztusiec wywołany jest przez bakterię Bordatella pertussis, która przenoszona jest droga kropelkową. Zachorowania na krztusiec występują głównie u dzieci, a szczególnie narażone są na nią dzieci do 12. miesiąca życia. Przebycie krztuśca pozostawia odporność, jednak możliwe jest ponowne zachorowanie.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyną choroby jest zakażenie bakterią Bordatella pertussis.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

W początkowym okresie choroby, objawy są niespecyficzne i przypominają objawy przeziębienia. Występuje katar i lekki kaszel oraz podwyższenie się temperatury ciała. Następnie pojawia się kaszel napadowy, któremu towarzyszą odkrztuszanie zagęszczonego śluzu oraz wymioty. Mogą wystąpić także: zaczerwienienie twarzy związane z wysiłkiem, wybroczyny wokół oczu oraz krwawienia z nosa. Chorobie towarzyszy pogorszenie apetytu.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Diagnozę stawia się na podstawie zaobserwowanych objawów. Aby wykryć bakterie wywołujące krztusiec, należy wykonać posiew. Wykrycie przeciwciał przeciwko Bordatella pertussis w plwocinie możliwe jest dzięki metodzie fluorescencji.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie polega głównie na zastosowaniu antybiotykoterapii oraz zapobieganiu powikłaniom. U małych dzieci konieczne jest czasem sztuczne wspomaganie oddechu oraz usuwanie śluzu z dróg oddechowych.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Leczenie noworodków, niemowląt i małych dzieci przebiega zazwyczaj w warunkach hospitalizacji.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Przed zachorowaniem chronią szczepienia ochronne, wykonywane u dzieci w pierwszych miesiącach życia oraz przed rozpoczęciem uczęszczania do żłobka, przedszkola lub szkoły podstawowej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)