Kryptokokoza

Na czym polega istota choroby?

Kryptokokoza to grzybica o przebiegu podostrym lub przewlekłym. Choroba atakuje ośrodkowy układ nerwowy, płuca lub skórę i tkankę podskórną.

Jakie są przyczyny choroby?

Kryptokokoza jest chorobą, którą wywołuje grzyb Cryptococcus neoformans. Ten drobnoustrój występuje powszechnie w środowisku, szczególnie często w miastach zasiedlonych przez gołębie. Do zakażenia dochodzi w momencie wprowadzenia do organizmu, przez oddychanie lub rzadziej przez uszkodzoną skórę, drobiny kurzu zanieczyszczonego odchodami gołębimi.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Najczęstszą kliniczną postacią choroby jest kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W tym przypadku zakażenie może być podostre albo przewlekłe, a objawami mogą być: początkowo ból głowy i zaburzenia widzenia, następnie zaburzenia stanu psychicznego, a w końcu sztywność karku, śpiączka i, w wypadku nieleczonej choroby, śmierć. Innymi postaciami klinicznymi choroby są zakażenia skóry i płuc.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Aby rozpoznać kryptokokozę należy pobrać materiał do badania mikrobiologicznego. Jest to badanie, które pozwala obejrzeć pod mikroskopem drobnoustrój podejrzany o wywołanie choroby. Takim materiałem może być plwocina, mocz, krew, płyn mózgowo-rdzeniowy. Jakie są metody leczenia?

Leczenie wymaga pobytu w szpitalu i dożylnego podania antybiotyków. W przypadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu jest to leczenie długotrwałe dożylne (około 6 tygodni). Później terapię kontynuuje się poprzez przyjmowanie leków doustnie.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomocy może udzielić lekarz chorób zakaźnych, internista – pulmonolog (postać płucna).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)