POLECAMY

Krwiak podokostnowy

Haematoma subperiostale

Krwiak podokostnowy to wylew krwi pod część podokostnową kości czaszki. Krwiak występuje na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych przy przesunięciu okostnej w stosunku do leżącej pod nią kości. Do powstania krwiaka podokstnowego dochodzi w wyniku urazu okołoporodowego. Dodatkowo krwiak podokstnowy może powstać wówczas gdy zastosowany jest próżnociąg lub kleszcze podczas porodu. Krwiak często dotyczy obu kości ciemniowych lub potylicznej.

Objawy - Krwiak podokostnowy

  • guz chełboczący, który nigdy nie przekracza granic odpowiedniej kości.

Gdy towarzyszy mu anemia (przy dużym krwiaku):

  • bladość,
  • niskie ciśnienie krwi,
  • szybkie tętno,
  • utrata przytomności.

 

Profilaktyka - Krwiak podokostnowy

Krwiak podokostnowy u noworodka nie wymaga leczenia. Zwykle ulega wchłonięciu w ciągu 3-8 tygodniach od porodu. Należy monitorować stan noworodka, ponieważ nierzadko schorzeniu towarzyszy anemia lub żółtaczka patologiczna. Żółtaczka patologiczna wymaga leczenia po to by uniknąć encefalopatii bilirubinowej, która może być przyczyną niedorozwoju umysłowego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Moja córeczka urodziła się z wielkim krwiakiem podkostnym na głowie (krwiak wielkości piąstki). Oczywiście z tego powodu miała żółtaczkę która się nie zmniejszała tylko po naświetlaniach rosła... Trzymano nas po porodzie 2 tyg w szpitalu (męczarnia straszna) i po tym czasie wypisano nas z żółtaczką do domu i informacją że krwiak się wchłonie... Oczywiście nie zmniejszał się w ogóle więc po 3 tyg od porodu udaliśmy się do szpitala dziecięcego na sor a stamtąd skierowano nas na oddział neurochirurgi gdzie odciągnięto krwiaka i po 10 min wyszliśmy do domu. Główka ma lekki wzgórek bo przez to trzymanie na siłę w szpitalu krwiak zaczął wapnieć :( Nie bójcie się odciągnąć krwiaka jeśli na usg wyszło ok- bez żadnych dodatkowych krwawień czy złamań. Im dłużej będziecie zwlekać może taki zostać na stałe :(