POLECAMY

Krwawienie przedporodowe

Na czym polega istota choroby?

Krwawienie przedporodowe jest symptomem rozwoju innych chorób.  Jeżeli jest obfite może zagrażać życiu i zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka.

Jakie są przyczyny choroby?

Krwawienie jest objawem towarzyszącym najczęściej innym patologiom ciąży, jak odklejanie się łożyska czy łożysko przodujące. Może wskazywać również  na nadżerkę lub wywinięcie szyjki macicy.  Najłagodniejszy przebieg ma krwawienie brzeżne, które nie doprowadza do zagrożenia życia czy zdrowia matki lub płodu. Ustępuje najczęściej w ciągu doby.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Przedporodowym nazywamy krwawienie z kanału rodnego występujące po 24 tygodniu ciąży.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Przyczynę krwawienia diagnozuje się na podstawie badania ginekologicznego i USG. Niezbędne jest także wykonanie badania kardiotokograficznego, celem oceny stanu dziecka i morfologii krwi matki na wypadek potrzeby nagłego przetoczenia.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie ogranicza się do obserwacji stanu ciężarnej pod kontrolą lekarza. Niezbędna jest hospitalizacja, w większości przypadków nie trwa ona dłużej niż 24 godziny. Jeżeli krwawienie jest spowodowane odklejaniem się łożyska często dochodzi do przedwczesnego porodu poprzez cesarskie cięcie.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się ginekolog położnik.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Krwawienie przedporodowe jest symptomem innych dolegliwości. Można mu zapobiec jedynie po przez profilaktykę chorób, którym towarzyszy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)