Krwawienia na początku ciąży

Jaka jest istota choroby? W pierwszej połowie ciąży najczęstszymi przyczynami krwawienia z narządu rodnego są: poronienie, zaśniad groniasty, nabłoniak kosmówkowy, ciąża pozamaciczna, rak szyjki macicy.
Jakie występują objawy?
Szczegóły diagnostyki Każde krwawienie w ciąży wymaga ustalenia przyczyny. Wstępne postępowanie to badanie ginekologiczne i badanie ultrasonograficzne. Pozwolą one ustalić źródło krwawienia.
Postępowanie i leczenie Postępowanie jest różne w zależności od przyczyny. W przypadku poronienia zagrażającego zaleca się ciężarnej leżenie, spokój psychiczny i fizyczny. W poronieniu zatrzymanym lub w toku wykonuje się łyżeczkowanie jamy macicy. W zaśniadzie groniastym stosuje się odsysanie zawartości jamy macicy. W nabłoniaku kosmówkowym usuwa się patologiczną tkankę łożyskową z jamy macicy a następnie podaje metotreksat. Ciąża pozamaciczna wymaga zakończenia w sposób farmakologiczny lub operacyjny. Rak szyjki macicy w ciąży w zależności od zaawansowania nowotworu i wieku ciąży wymaga zachowania wyczekującego lub leczenia operacyjnego.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Z tym problemem należy udać się do ginekologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)