POLECAMY

Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia

Na czym polega istota choroby?

Kontaktowe zapalenie skóry to stan powstający na skutek podrażnienia skóry czynnikami drażniącymi. Odpowiedź skóry na bodźce zewnętrzne występuje bez pośrednictwa układu immunologicznego. Z komórek, które zostały uszkodzone wysyłane są mediatory, które wywołują zapalenie skóry. Pojawia się ono w miejscu działania czynników drażniących, zazwyczaj po dłuższym ich kontakcie ze skórą.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyną kontaktowego zapalenia skóry jest jej zetknięcie z podrażniaczami. Należą do nich między innymi mydła, środki piorące, rozpuszczalniki, utleniacze, kwasy, zasady itp. Do czynników zagrażających należą również: fizyczne (np. promieniowanie UV, zimno, ciepło), mechaniczne (np. ciśnienie, tarcie) oraz powietrznopochodne (np. pyły, pary).

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Główne objawy zapalenia to zaczerwienienie, łuszczenie, świąd, zgrubienia i zmiany skóry. Dołączyć się może również obrzęk i gorączka.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Na początku lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad chorobowy oraz obejrzeć skórę całego ciała. W razie wątpliwości wykonywane są posiewy bakteryjne, biopsja skóry oraz testy skórne na alergeny.

Jakie są metody leczenia?

Na początek chory zażywa maści łagodzące uczucie swędzenia i pieczenia. Stosuje się również leczenie kortykosteroidami. Przy zakażeniach wtórnych zazwyczaj konieczne jest przyjmowanie antybiotyków.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem schorzenia zajmie się dermatolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyka opiera się na ochronie skóry przed wszelkimi substancjami drażniącymi. Do podstawowych zasad profilaktyki należą: stosowanie rękawic podczas pracy ze środkami chemicznymi, używanie łagodnego mydła, ochrona skóry przed słońcem, smarowanie rąk kremami nawilżającymi oraz unikanie drapania zmian skórnych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Wiele kobiet to bagatelizuje ,twierdząc że mają odporne ręce na chemikalia .Ja sobie nie wyobrażam sprzątania bez zabezpieczenia dłoni ,zawsze mam ubrane specjalne rękawiczki ochronne .Najbardziej lubię Vilede professional sięgają do łokci i są bardzo szczelne