POLECAMY

Kolka nerkowa

Jaka jest istota choroby?

Kolka nerkowa może być spowodowana kamicą nerkową – chorobą, która polega na powstawaniu złogów (tzw. kamieni nerkowych) w drogach moczowych. Duże złogi, które nie mogą być wydalone, powodują silny ból, zwany napadem kolki nerkowej. Ból utrzymuje się często do chwili wydalenia kamienia nerkowego.

Jakie są przyczyny choroby?

Kolka nerkowa jest najczęściej, ale nie zawsze spowodowana kamicą nerkową. U jej podłoża leżeć mogą także inne przyczyny, takie jak: zwężenie i obrzęk ujścia miedniczkowo-moczowodowego, obecność fragmentów tkanek (np. nowotworowych) lub skrzepów w miedniczne nerkowej lub moczowodzie, naciek bądź ucisk na moczowód z zewnątrz (np. w guzach jajników czy raku szyjki macicy).

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Ból jest zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, jest gwałtowny, silny, promieniuje do pachwiny bądź narządów płciowych zewnętrznych. Towarzyszyć mogą mu wzdęcia, wymioty, dreszcze. Lekkie uderzenie w okolicę nerki wywołuje silną reakcję bólową.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Oprócz analizy moczu i podstawowych badań krwi, wykonywane są także badania obrazowe (USG, rtg jamy brzusznej).

Jakie są metody leczenia?

Leczenie obejmuje podawanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Przy braku efektów leczenia konieczne może być zastosowanie metod inwazyjnych – np. endoskopowe założenie cewnika do moczowodu. W przypadku nagłego bólu, oprócz przyjęcia leków rozkurczowych i przeciwbólowych może pomóc kąpiel w gorącej wodzie.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się najczęściej specjalista urolog.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyką kamicy nerkowej i dolegliwości związanych z kolką nerkową jest odpowiednia dieta, picie dużej ilości płynów (zwłaszcza wody mineralnej).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/3 lata temu
Witam serdecznie, Posiadam na sprzedaz Ginjal, oryginalny, wyprodukowany przez IKONG Pharmaceutical Industry w Indonezji. Na opakowaniu hologram potwierdzajacy autentycznosc. Skład, producent I osoby ktore stosowaly gwarantuja skutecznosc leczenia schorzen ukladu moczowego, kamicy nerkowej, kamicy zolciowej, w dnie moczanowej oraz w stanach zapalnych drog moczowych. W opakowaniu 100 tabletek. Koszt kazdego opakowania to 110zl. Ogloszenie dlugoterminowe. Zainteresowanych proszę o kontakt. julka154@wp.pl
/4 lata temu
utrzymanie diety jest bardzo ważne. ja silnie jej przestrzegałam i zażywałam tabletki rozpuszczające kamienie i się wyleczyłam z kamicy, polecam, stosowałam nefrotabs
/4 lata temu
w walce i profilaktyce kamicy nerkowej i chorób dróg moczowych polecam tabletki nefrotabs. jedno opakowanie zawiera 30 tabletek, koszt to mniej niż 30zł. lek jest na bazie ziół, zawiera wyciąg z werbeny, skrzypu polnego, rdestu ptasiego, pokrzywy i fasoli zwyczajnej. nic sztucznego, wszystko naturalne. oczywiście można samemu przyrządzić sobie herbatę ziołową na bazie tych składników, ale dla mnie na przykład stosowanie takich tabletek było dużo wygodniejsze.
POKAŻ KOMENTARZE (1)