POLECAMY

Koksartroza

Na czym polega istota choroby?

Koksartroza, czyli zwyrodnienie stawu biodrowego, to choroba, w której dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawu biodrowego, a na panewce stawu i/lub główce kości udowej pojawiają się narośle kostne (osteofity), co prowadzi do dolegliwości bólowych, przykurczu kończyny i trudności w poruszaniu się.

Jakie są przyczyny choroby?

Do przyczyn choroby zwyrodnieniowej zaliczyć można otyłość, gdyż nadmierna masa ciała dodatkowo obciąża stawy, prowadząc do ich uszkodzenia.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Dominujące objawy to ból odczuwany w każdym miejscu uda, najczęściej z przodu, lecz również w pachwinie oraz w kolanie. Objawem charakterystycznym jest poranne uczucie sztywności stawu, które utrzymuje się nawet pół godziny. Pacjent zauważa też nasilające się dolegliwości bólowe podczas poruszania się. Szybko pojawia się także ograniczenie ruchomości kończyny, zwłaszcza w rotacji wewnętrznej oraz w przeproście. Niekiedy może także dojść do zaników mięśni pośladkowych, a nawet skrócenia kończyny.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Najwięcej informacji o chorobie zwyrodnieniowej wnosi badanie kliniczne oraz badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie zajętych stawów. Do typowych cech choroby, widocznych na zdjęciu RTG, należą zwężenie szpary stawowej, torbiele zwyrodnieniowe oraz wyrośla kostne (osteofity).

Jakie są metody leczenia?

W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stosuje się przeciwbólowo niesterydowe leki przeciwzapalne, a niekiedy opioidy. W okresie nasilenia dolegliwości ulgę może przynieść dodatkowe podawanie glikokortykosteroidów . W farmakoterapii stosuje się także siarczan chondroityny lub glukozaminy. W przypadkach silnego bólu lub znacznego ograniczenia sprawności stosuje się także leczenie operacyjne polegające na wszczepieniu tytanowych protez stawu biodrowego lub kolanowego.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem tego schorzenia zajmują się lekarze ortopedzi. W przypadku operacji konieczna będzie także konsultacja z chirurgiem.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyka choroby polega przede wszystkim na ćwiczeniach fizycznych i wzmacnianiu mięśni kończyn dolnych oraz utrzymywaniu prawidłowej masy ciała.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/4 lata temu
dowiedziałem się nt. tej choroby w dniu 14 września '14 - że mam rozpoznaną chorobę "Koksartrozą" o symbolicze M16 i chciałbym się dowiedzieć nie tylko od lekarzy ale też od osób, którzy mają tą chorobę na mojej stronie e-mail: robert.fedorow@interia.pl
/5 lat temu
jestem dwa tygodnie po zabiegu i czuje się coraz lepiej chociaż jeszcze boli.
/5 lat temu
Ból przy chodzeniu okropny..Ponieważ z tą chorobą żyje już trochę z mojego odoświadczenia wiem,że ruch ,gimnastyka pomaga- aby tylko nie dzwigać!! max3kg
POKAŻ KOMENTARZE (2)