POLECAMY

Kokcydioidomykoza

Na czym polega istota choroby?

Kokcydioidomikoza jest infekcją grzybiczą, która dostaje się do organizmu człowieka poprzez aspirację zarodników grzybów. Zazwyczaj choroba przebiega bezobjawowo i nie wymaga leczenia.

Jakie są przyczyny choroby?

Czynnikiem sprawczym zakażenia jest grzyb Coccidioides immitis. Zarodniki grzyba znajdują się w glebie, a do organizmu człowieka dostają się przez układ oddechowy. Komórki grzyba mnożą się w tkankach i rozprzestrzeniają drogą krwi. Patogen stosunkowo często zakaża tkanki ośrodkowego układu nerwowego.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Kokcydioidomikoza w połowie przypadków przebiega bezobjawowo lub występuje
w postaci krótkotrwałej infekcji dróg oddechowych. W 7-28 dni po ekspozycji mogą wystąpić objawy grypopodobne (gorączka, bóle mięśni, kaszel), które zazwyczaj ustępują samoistnie. Czasami na tułowiu i kończynach pojawia się drobna wysypka.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Grzyba wykrywa się w mikroskopowym badaniu mikologicznym materiału pobranego od chorego (zeskrobiny skóry, płyn mózgowo-rdzeniowy, popłuczyny oskrzelowe), w badaniu histopatologicznym lub poprzez hodowlę.

Jakie są metody leczenia?

W większości przypadków nie stosuje się leczenia przyczynowego. Pacjenci, u których dochodzi do ostrego rozwoju choroby lub z grupy wysokiego ryzyka (stany obniżonej odporności) wymagają wielomiesięcznej, a nawet wieloletniej farmakoterapii przeciwgrzybicznej bądź interwencji chirurgicznej.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się lekarz chorób zakaźnych, internista – pulmonolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)