POLECAMY

Kłykciny kończyste (Brodawki weneryczne, brodawki płciowe)

Condylomata lata

Kłykciny kończyste to choroba wirusowa, która ma postać pojedynczych lub mnogich, zlewających się w całość brodawek. Chorobę wywołuje wirus brodawczaka. Jest to choroba zakaźna przenoszona poprzez kontakty intymne. Najczęściej występują w okolicy odbytu i narządów płciowych – u mężczyzn tuż pod napletkiem i na żołędzi, natomiast u kobiet na wargach sromowych, w pochwie, w okolicach odbytu, a nawet u ujścia macicy. Kłykciny mogą stać się kruche i łatwo krwawić. Sączy się z nich także wydzielina, która powoduje podrażnienia skóry.

Objawy - Kłykciny kończyste

  • jasnoczerwone zmiany skórne, przypominające brodawki,
  • lekki świąd.

Leczenie - Kłykciny kończyste

Chorobę leczy się za pomocą środków stosowanych zewnętrznie. Sprawdzoną jest terapia z zastosowaniem środka roślinnego - żywicy podofilowej. Zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie, w regularnych odstępach czasu aż do zaniknięcia brodawek. Lekarstwo należy zmyć po kilku godzinach działania aby nie wywołać podrażnień naskórka i błon śluzowych. Jeśli brodawki są bardzo liczne a terapia nie przynosi efektu, wykonuje się elektrokoagulację.

Profilaktyka - Kłykciny kończyste

Nie należy utrzymywać kontaktów intymnych z osobą chorą lub leczącą się z powodu kłykcin. Dostępna jest również szczepionka przeciw HPV, chroniąca także przed większością raków szyjki macicy.

Dodatkowe informacje - Kłykciny kończyste

Kuracje muszą przejść równocześnie obaj partnerzy, w innym przypadku leczenie nie przyniesie efektów. 5% przypadków kłykcin kończystych przechodzi w formy nowotworowe.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)