POLECAMY

Kleszczowe zapalenie mózgu


Na czym polega istota choroby?

Kleszczowe zapalenie mózgu jest to wirusowa choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego. Wirus krąży w przyrodzie wśród zwierząt, a ukąszenie przez kleszcza przenosi go na człowieka. W Polsce rejonami szczególnie zagrożonymi tą chorobą są Podlasie, Mazury i Suwalszczyzna. Najczęściej zachorowania mają miejsce w czerwcu i lipcu oraz w październiku.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyną choroby jest ukąszenie kleszcza zarażonego wirusem. Okres wylęgania trwa od tygodnia do trzech tygodni. Wirusy namnażają się w organizmie człowieka i przemieszczają naczyniami limfatycznymi do węzłów chłonnych, skąd wędrują wraz z krwią i limfą po całym organizmie.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

W pierwszym etapie choroby zaliczamy do nich: gorączkę powyżej 38 st. Celsjusza, zmęczenie, ból głowy, nudności, utrata łaknienia, objawy żołądkowo-jelitowe, objawy zakażenia górnych dróg oddechowych, ból pleców i kończyn. Następnie pojawia się okres bezobjawowy (trwający od 1 do 20 dni). Po tym czasie następuje drugi etap choroby: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu i rdzenia kręgowego lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i korzeni nerwowych.
Głównymi objawami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych są: nudności, odruchy wymiotne, silne bóle głowy, wysoka gorączka i sztywność karku.
Zapalenie mózgu objawia się: zaburzeniami świadomości, hiperkinezją mięśni kończyn i twarzy, drżeniem języka, drgawkami, zawrotami Glowy, zaburzeniami mowy.
W przypadku zajęcia nerwów czaszkowych objawy dotyczą mięśni oka, twarzy i gardła.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Lekarz zbiera informację epidemiologiczną (informacje dotyczące ukąszenia kleszcza, pobyt na obszarze zagrożonym występowaniem kleszczy z KZM). Ważne jest też wykazanie obecności przeciwciał przeciwko KZM w klasie IgM i IgG w surowicy (właściwy dowód zakażenia) oraz w PMR.

Jakie są metody leczenia?

Nie istnieje leczenie przyczynowe, możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania jest szczepienie ochronne. Podstawowy cykl szczepień składa się z 3 dawek, pierwszą z nich powinno się podać jeszcze w okresie zimowym.
W przypadku zarażenia chory musi bezwzględnie leżeć w łóżku. Najważniejsze zasady w postępowaniu z chorym to podawanie mu substancji odżywczych, środków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i witamin, a także utrzymywanie równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Należy się zgłosić do specjalisty chorób zakaźnych.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Aby uniknąć kleszczowego zapalenia mózgu, należy – w miarę możliwości – unikać obszarów zamieszkiwanych przez kleszcze, nosić jasne ubrania, na których kleszcz jest od razu widoczny, zakładać długie spodnie i bluzki z długimi rękawami, a także obuwie zakrywające stopy, stosować środki przeciwkleszczowe, sprawdzać skórę pod kątem kleszczy (szczególnie, jeśli byliśmy w lesie lub na łące), a kleszcze usuwać ze skóry za pomocą cienkich szczypczyków i nie smarować ich przed tym tłuszczem.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)