POLECAMY

Kiła wczesna

Jaka jest istota choroby? Pod pojęciem kiły wczesnej rozumiemy zakażenie krętkiem kiły trwające nie dłużej niż dwa lata. W jej przebiegu wyróżniamy kiłę pierwszorzędową, drugorzędową oraz okres utajony kiły wczesnej.
Jakie występują objawy? Kiła pierwszorzędowa objawia się jako niebolesne owrzodzenie w miejscu wniknięcia zarazka do organizmu. Charakterystyczna jest konsystencja wrzodu, jest on twardy jak chrząstka. Goi się samoistnie po kilku tygodniach. Po kilkunastu tygodniach na ciele chorego pojawia się plamisto-grudkowa wysypka. Mówimy wówczas o kile drugorzędowej. Wysypka ta ma różne nasilenie, może być na tyle delikatna, że zostaje przez chorego przeoczona. Czasem towarzyszą jej takie objawy jak bóle gardła, złe samopoczucie, utrata masy ciała. Kiła utajona wczesna jest to okres od zniknięcia wysypki do momentu upłynięcia dwóch lat od zakażenia
Szczegóły diagnostyki W diagnostyce bada się krew chorego wykonując nieswoiste(VDRL, USR) jak i swoiste( FTA-ABS, TPHA) odczyny kiłowe.
Postępowanie i leczenie Leczenie polega na antybiotykoterapii, najczęściej penicyliną. Aby zapobiegać kile należy unikać przypadkowych kontaktów seksualnych a w razie czego zabezpieczać się prezerwatywą zmniejszającą ryzyko zakażenia.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)