Kamica dolnych dróg moczowych

Jaka jest istota choroby? Złogi („kamienie”) w dolnych drogach moczowych mogą pochodzić z wyższych pięter układu moczowego (nerek, moczowodów), bądź też tworzyć się w pęcherzu lub cewce moczowej. Złogi w pęcherzu powstają przy nawracającymi zakażeniami układu moczowego bądź też przy przeszkodach w odpływie moczu z pęcherza. Złogi tworzące się w cewce moczowej są rzadkością.
Jakie występują objawy? Kamica cewki moczowej objawia się bólem w cewce moczowej promieniującym do krocza i odbytu, utrudnieniem bądź niemożnością oddania moczu, często także rozwojem stanu zapalnego w miejscu położenia złogu. Złogi w pęcherzu manifestują się bólem nasilającym się przy ruchach, bólem podczas oddawania moczu oraz krwiomoczem.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka obejmuje badanie przedmiotowe, badanie USG i zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej, w wybranych przypadkach urografię i uretrografię.
Postępowanie i leczenie Kamicę dolnych dróg moczowych leczy się najczęściej metodami endoskopowymi. Kamienie w pęcherzu moczowym mogą być kruszone przy użyciu fal uderzeniowych.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się specjalista urolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/17.02.2014 18:00
cierpiałam na kamicę nerkową. moja mama i ciocia też. jakieś rodzinne to u nas jest. u mnie przebiegło to jakoś najmniej tragicznie, tak mi się wydaje. byłam na zabiegu ESLW i dodatkowo zażywałam tabletki nefrotabs. cieszę się że to już za mną :)
/12.02.2014 13:16
ja zażywam nefrotabs. teraz już profilaktycznie, jestem po urodzeniu kamieni, ale jeszcze stosuję kurację tymi tabletkami
/07.01.2014 08:10
ja zmagałam się z kamicą przez pewien czas. lekarz przepisał mi nefrotabs. kamyki miałam niewielkich rozmiarów, lek ten wspomaga wydalanie z organizmu wody i toksyn. no mnie się udało wydalić kamień. brałam te tabletki więc podejrzewam, że to dzięki tym tabletkom się to udało
POKAŻ KOMENTARZE (2)