Jęczmień, gradówka

Na czym polega istota choroby?

Jęczmień to ostra infekcja gruczołów łojowych powieki znajdujących się wokół rzęs, natomiast gradówka to choroba przewlekła, dotycząca głęboko położonych gruczołów łojowych. Zakażenie gruczołu prowadzi do jego obrzęku, zamknięcia ujścia zewnętrznego, gromadzenia się łojowej treści wewnątrz gruczołu i tworzenia krosty, grudki lub guzka.

Jakie są przyczyny choroby?

Zarówno jęczmień jak i gradówka należą do zapaleń powiek na podłożu zakażenia gronkowcami. Bakterie te bardzo dobrze namnażają się w dogodnym dla siebie środowisku, jakie stanowi wnętrze gruczołu wypełnione łojem. Powodują zaczopowanie i zamknięcie ujścia gruczołu i gromadzenie nadmiaru łoju.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Klasyczne objawy jęczmienia to obrzęk powiek i spojówki, zaczerwienienie powieki, swędzenie oraz silna bolesność. Choroba dotyka głównie górną powiekę. Po kilku dniach pojawia się grudka, która stopniowo się powiększa aż do przebicia przez skórę. Z jęczmienia wydostaje się wtedy ropna treść, a gruczoł łojowy zaczyna się goić.

W przypadku gradówki na powiece pojawia się guzek, który stopniowo się powiększa. Rzadko przyjmuje on barwę czerwoną albo białą, najczęściej skóra nad gradówką jest niezmieniona. Zbiornik gruczołu łojowego wypełnia się i powiększa, znacznie zniekształcając powiekę.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Najczęściej objawy są na tyle charakterystyczne, że wystarcza badanie okulistyczne. W trakcie badania konieczne jest wywinięcie powieki na lewą stronę i dokładne obejrzenie jej powierzchni ocznej. Nie bój się! Jest to nieprzyjemne, ale całkowicie bezpieczne.

Jakie są metody leczenia?

W leczeniu jęczmienia stosuje się kompresy rozgrzewające i miejscowo maści lub krople z antybiotykami. Jęczmienie mnogie i jęczmienie występujące u cukrzyków wymagają ogólnego (doustnego) leczenia antybiotykami.

Gradówkę leczy się chirurgicznie. Zabiegu nie można jednak wykonać od razu. Najpierw należy poczekać, aż stan zapalny wokół gradówki zmniejszy się, a wokół gruczołu powstanie torebka. Wtedy dokonuje się nacięcia gradówki i wyłuszczenia jej z powieki. Zabieg przeprowadza się pod osłoną antybiotyku.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Specjalistą zajmującym się zapaleniem powiek, w tym jęczmieniem i gradówką jest okulista. Jednak w tak częstym i powszechnym schorzeniu pomocy powinien nam udzielić również lekarz rodzinny.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Jęczmienie, szczególnie mnogie i nawracające, spotyka się częściej u cukrzyków. U tych osób prawidłowa kontrola cukrzycy i glikemii (stężenia glukozy we krwi) powinna zapobiec występowaniu jęczmienia. U pozostałych osób higiena oczu wystarcza, aby uniknąć zakażenia.

Jakie leki są zalecane w tej chorobie?

Zakażenia bakteriami leczy się antybiotykami w maści lub kroplach. W zakażeniach gronkowcowych stosuje się cefalosporyny (cafadroksyl w maści), linkozamidy (klindamycyna w kroplach) oraz chloramfenikol.

Gdzie szukać wsparcia?

Czasami jęczmień mija samotnie po kilku-kilkunastu dniach trwania objawów. Gradówka zawsze wymaga pomocy okulisty. Jeżeli objawy będą bardzo nasilone udaj się na ostry dyżur. W każdym większym mieście funkcjonuje całodobowy ostry dyżur okulistyczny.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)