Inne zapalenia miednicy mniejszej u kobiet

Jaka jest istota choroby? Bliskie sąsiedztwo narządów miednicy mniejszej sprawia, że zakażenie w obrębie jajników czy jajowodów z łatwością przechodzić może na otaczające je tkanki. Im bardziej rozległa jest infekcja, tym trudniejsze jest jej opanowanie. Zakażenie może szerzyć się również na otrzewną prowadząc do jej zapalenia, a po wyleczeniu – do powstawania w jej obrębie zrostów.
Jakie występują objawy? Zazwyczaj występują typowe objawy zapalenia przydatków – bóle w podbrzuszu, bolesność dotykowa w tej okolicy, gorączka, nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Zapaleniu otrzewnej towarzyszą tzw. objawy otrzewnowe. Zrosty otrzewnej miednicy mniejszej mogą być natomiast przyczyną m.in. przewlekłych zespołów bólowych.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie stawiane jest na podstawie wywiadów lekarskich, badania przedmiotowego (w tym ginekologicznego). Wykonywane są ponadto badania obrazowe (USG) i mikrobiologiczne.
Postępowanie i leczenie Leczenie zakażenia tkanek przymacicza czy otrzewnej polega przede wszystkim na podawaniu antybiotyków. Zwykle konieczna jest hospitalizacja.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się specjalista ginekolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)