POLECAMY

Inne zaburzenia regulacji ciepłoty ciała u noworodka

Jaka jest istota choroby? U noworodka hipertermia jest rozpoznawana jeżeli temperatura ciała mierzona w odbytnicy przekracza 37.5?C. Najczęstsze przyczyny hipertermii to działanie toksyn bakteryjnych i wirusowych, podwyższona temperatura otoczenia (utrudnia efektywną utratę ciepła przez parowanie) oraz znieczulenie zewnątrzoponowe matki.
Jakie występują objawy? Noworodek jest niespokojny, poci się (zdolność pocenia stwierdza się u noworodków powyżej 30-32 tygodnia ciąży), może rozwinąć się odwodnienie (objawy takie jak suchy język, zapadnięty oczy).
Szczegóły diagnostyki Podstawą rozpoznania są regularne pomiary temperatury ciała na skórze (minimalnie co 4 godziny w pierwszej dobie i co 8 w następnych, aż do wypisu). Po stwierdzeniu podwyższonej temperatury na skórze, należy oznaczać temperaturę w odbytnicy.
Postępowanie i leczenie Polega na leczeniu choroby podstawowej (zakażenia) oraz objawowym stosowaniu leków przeciwgorączkowych (paracetamol). Ponadto noworodek wymaga odpowiedniego nawadniania i właściwej temperatury otoczenia.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się pediatra, neonatolog

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)