Inne przemijające zaburzenia wewnątrzwydzielnicze noworodków

Jaka jest istota choroby? Rozwój wola i nadczynności tarczycy w okresie okołoporodowym związany jest z dostarczaniem jodu przez matkę oraz wpływem hormonów i przeciwciał matki. Do zaburzeń endokrynologicznych charakterystycznych da okresu noworodkowego zaliczamy przemijające wole wrodzone z prawidłową czynnością tarczycy, przemijającą nadczynność tarczycy noworodków, noworodkową tyrotoksykozę oraz inne przemijające zaburzenia wewnątrzwydzielnicze noworodków.
Jakie występują objawy? Na nadczynność tarczycy u płodu wskazuje tachykardia w zapisie KTG. U noworodka nadczynność tarczycy powoduje niepokój dziecka, utratę masy ciała, przewlekłą biegunkę, potliwość oraz czasem utrzymujący się wytrzeszcz oczu.
Szczegóły diagnostyki Rozpoznanie jest stawiane na podstawie oceny poziomu hormonów tarczycy (TSH, fT3, fT4) i swoistych przeciwciał. Ponadto stosuje się badanie USG w ocenie wola.
Postępowanie i leczenie Przemijające zaburzenia zazwyczaj nie wymagają leczenia (ewentualnie leczenie objawowe). W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowania leczenia tyreostatykami.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się pediatra, neonatolog

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)