Inne okołoporodowe zaburzenia przewodu pokarmowego

Jaka jest istota choroby? Niedojrzałość jelit, niedotlenienie okołoporodowe i choroby ogólnoustrojowe sprzyjają rozwojowi różnych zaburzeń przewodu pokarmowego . Do ciężkich stanów wymagających natychmiastowego leczenia chirurgicznego zalicza się okołoporodową perforację jelit, smółkowe zapalenie otrzewnej oraz noworodkowe zapalenie otrzewnej. Inne okołoporodowe zaburzenia przewodu pokarmowego to niezakaźna biegunka noworodka, wymioty krwawe i smoliste stolce na skutek połknięcia krwi matki przez noworodka, wrzód trawienny żołądka u noworodka oraz wrodzona marskość wątroby.
Jakie występują objawy? Stan kliniczny dziecka zależy od choroby podstawowej. Dziecko z zaburzeniami przewodu pokarmowego zazwyczaj jest apatyczne, płaczliwe, wykazuje niechęć do ssania i wymiotuje. Może mieć wzdęty i napięty brzuch. Czasem w ciężkim stanie rozwijają się zaburzenia oddychania, tachykardia i gorączka.
Szczegóły diagnostyki W rozpoznaniu rodzaju zaburzeń przewodu pokarmowego niezbędna jest ocena obrazu klinicznego, laboratoryjnych wykładników stanu zapalnego, badań obrazowych (USG,RTG,TK) i endoskopowych przewodu pokarmowego.
Postępowanie i leczenie W zależności od etiologii stosuje się leczenie chirurgiczne oraz zachowawcze z zapewnieniem dziecku odpowiedniej antybiotykoterapii, podaży płynów i kalorii.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się pediatra, neonatolog, chirurg dziecięcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)