POLECAMY

Inne okołoporodowe zaburzenia hematologiczne

Jaka jest istota choroby? Zaburzenia hematologiczne wynikają z niedojrzałości noworodka, niedoboru erytropoetyny, niedoborów żelaza i kwasu foliowego, reakcji immunologicznych, zakażeń wirusowych (parvowirus B19) oraz utraty krwi. Do hematologicznych zaburzeń okołoporodowych zalicza się przemijająca małopłytkowość noworodka, zagęszczenie krwi noworodków, niedokrwistość wcześniaków, wrodzona niedokrwistość z utraty krwi płodu, neutropenia noworodków oraz inną małopłytkowość noworodka (spowodowana przez przetoczenie krwi, idiopatyczną małopłytkowość u matki, izoimmunizacje).
Jakie występują objawy? Objawy związane są ściśle z chorobą podstawową. Mogą pojawić się wybroczyny, siniaki, krwawienia śluzówkowe, zakażenia nietypowymi patogenami, bladość powłok i śluzówek czy dolegliwości ogólne jak apatia, brak łaknienia. DIAGNOSTKA Badanie morfologii krwi z rozmazem pozwala rozpoznać większość zaburzeń hematologicznych. Niekiedy konieczna jest biopsja szpiku i badania dodatkowe.
Postępowanie i leczenie Leczenie uzależnione jest od przyczyny - stosuje się objawowo preparaty krwiopochodne oraz glikokortykosteroidy.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się pediatra, neonatolog

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)