POLECAMY

Inne krwotoki u noworodka

Jaka jest istota choroby? Najczęstszymi przyczynami krwotoków są zaburzenia krzepnięcia, urazy okołoporodowe oraz zakażenia (posocznica z DIC) Do grupy innych krwotoków u noworodka według klasyfikacji ICD 10 zaliczamy wymioty krwawe, smoliste stolce, krwotok z odbytnicy, inne krwotoki z przewodu pokarmowego, krwotok do nadnerczy, krwawienie do skóry (siniaki, podbiegnięcia krwawe u płodu i noworodka, wybroczyny, krwiaki powierzchowne), krwawienie z pochwy (miesiączka rzekoma)
Jakie występują objawy? W zależności od nasilenia krwawienia występuje bladość powłok, tachykardia lub bradykardia, tachypnoe, zaburzenia krążenia (wstrząs hipowolemiczny), zaburzenia świadomości, ciężki stan ogólny. Przy krwawieniach do przewodu pokarmowego charakterystyczne jest występowanie krwawych wymiotów, smolistych stolców bądź jawnego krwawienia z odbytu.
Szczegóły diagnostyki W badaniach laboratoryjnych obserwuje się zmiany w morfologii krwi. W krwawieniu do przewodu pokarmowego konieczne są badania endoskopowe.
Postępowanie i leczenie Leczenie ma na celu wyeliminowanie przyczyny i zatrzymanie aktywnego krwawienia. Ponadto doraźnie stosuje się preparaty krwiopochodne.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem zajmuje się pediatra, neonatolog, chirurg dziecięcy

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)