POLECAMY

Hiperurykemia

Jaka jest istota choroby? Przyczyny hiperurykemii mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Wrodzona hiperurykemia jest skutkiem wad genetycznych enzymów biorących udział w przemianie puryn. Nabyta hiperurykemia może być wynikiem zwiększonej zawartości puryn w diecie, przyspieszonym rozkładem ATP (w alkoholizmie), zwiększonym rozpadem nukleotydów w organizmie, np. w przebiegu chorób nowotworowych oraz zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego przez nerki.
Jakie występują objawy? Hiperurykemia może przebiegać bezobjawowo lub objawiać się w postaci napadów dny moczanowej. W czasie napadu dny obserwuje się nagły, silny ból stawu z obrzękiem i zaczerwienieniem otaczającej skóry. Objawy dotyczą najczęściej stawu palucha. Hiperurykemia może być także przyczyną napadów kolki nerkowej.
Szczegóły diagnostyki Obserwuje się podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi. Bywa także zwiększone jego wydalanie z moczem. W badaniu płynu stawowego obserwuje się kryształy moczanów. Pomocne są również badania radiologiczne.
Postępowanie i leczenie Leczenie obejmuje dietę z ograniczeniem pokarmów zawierających puryny (mięso, podroby, szparagi, fasola), unikanie alkoholu, który często wyzwala napad dny, w czasie napadów stosowanie leków przeciwbólowych oraz leków zmniejszających stężenie kwasu moczowego.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Pomoc można uzyskać u internisty, lekarza rodzinnego lub reumatologa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)