Hiperaldosteronizm pierwotny (zespół Conna)

Na czym polega istota choroby?

W chorobie Conna stwierdza się podwyższone stężenie aldosteronu i obniżoną aktywność reninową osocza.  U osób chorych występuje hipokalemia, alkaloza metaboliczna i nadciśnienie.

Jakie są przyczyny choroby?

 Najczęstszą przyczyną zespołu Conna jest obustronny przerost kory nadnerczy. Pozostałe przyczyny obejmują gruczolaka nadnercza, hiperaldosteronizm rodzinny, wytwarzanie aldosteronu przez nowotwór poza nadnerczami. Aldosteron zatrzymuje w organizmie wodę i sód, co skutkuje zwiększeniem ciśnienia tętniczego krwi.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

W obrazie klinicznym dominuje nadciśnienie tętnicze, które nierzadko ma ciężki, oporny na leczenie przebieg. Ponadto pacjenci z hiperaldosteronizmem skarżą się na osłabienie mięśniowe, wielomocz, wzmożone pragnienie, skurcze mięśni, hipokalemia,

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Obserwuje się nieprawidłowości w badaniach biochemicznych krwi, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i hormonalnej. Jako badanie przesiewowe stosuje się ocenę ilorazu aldosteronowo-reninowego. Należy również stwierdzić brak wpływu czynników, które zmniejszają poziom aldosteronu w osoczu na jego wydalanie z moczem.  Badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) pozawalają wykryć zmiany rozrostowe w nadnerczach.

Jakie są metody leczenia?

W przypadku gruczolaka leczenie polega na jego usunięciu operacyjnym, w innych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne – spironolakton. Gdy takie leczenie jest nieskuteczne podawane są inhibitory ACE. W rodzinnym hiperaldosteronizmie stosuje się glikokortykoidy.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem choroby Conna zajmują się endokrynolodzy oraz chirurdzy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
adrenalektomie mialam w listopadzie zeszłego roku.miałam zespol conna nadcisnienie, stale spadki potasu mimo brania kalipozu i spironolu,po operacji czułam sie bardzo dobrze a od tygodnia mam takie same objawy jak przed operacja. jeszcze nie byłam u lekarza.boje sie ze ta choroba znow wroci,nadcisnienie mi zostalo biore tabletki. potas mam w normie.
/7 lat temu
mam usunięte lewe nadnercze z powodu zes.Cona i opornego naciśnienia.Myślałam, tak mi mówiono, że po zabiegu choroba ustąpi.Niestety nie tylko się nie poprawił ale pogorszył.100krotnie zwiększył mi się aldosteron.Mam w ciągu dnia uderzenia tak duże i takie skoki ciśnienia i tak duże bóle i zawroty głowy,że staje się to nie do zniesienia.Boję się wychodzić z domu,po tym zabiegu.Mam również cukrzycę biorę insulinę,100-kę spironolu.Edokrynolog i kardiolog rozkładają ręce, ze nic już się nie da zrobić,mimo wypróbowania różnych leków.To znaczy mam czkać na zawał lub wylew? Może ktoś jest w podobnej sytuacji lub wie czy można mi jakoś pomóc,będę bardzo wdzięczna