POLECAMY

Hemochromatoza (Cukrzyca brunatna, cukrzyca brązowa)

Hemochromatosis

Jest to zaburzenie genetyczne, które powoduje zbyt duże wchłanianie przez jelito żelaza z przewodu pokarmowego. Może to prowadzić do nadmiernych ilości żelaza w organizmie. Żelazo odkłada się głównie w wątrobie. Jego nadmiar może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Nadmierne obciążenie organizmu żelazem może wynikać z wielokrotnych transfuzji krwi lub zbyt dużego poziomu żelaza w spożywanych produktach. Jednak najczęstszą przyczyną hemochromatozy jest mutacja genu HFE. Jest to gen, który kontroluje ilość żelaza przyswajaną z pożywienia.

Objawy - Hemochromatoza

  • osłabienie,
  • zwiększona pigmentacja skóry,
  • osłabiony pociąg seksualny,
  • częste oddawanie moczu,
  • wzmożone pragnienie,
  • bóle mięśni,
  • zaburzenia miesiączkowania.

Leczenie - Hemochromatoza

Leczenie hemochromatozy polega na usuwaniu nadmiaru żelaza z krwi. U chorego wykonuje się flebotomię - raz lub dwa razy w tygodniu pobiera się około pół litra krwi z żyły łokciowej. Zabiegi te kontynuuje się do czasu osiągnięcia prawidłowego poziomu żelaza we krwi. Jeśli doszło do uszkodzenia wątroby leczenie powinno zapobiegać dalszemu uszkodzeniu narządu. Chory powinien odstawić produkty o zwiększonej zawartości żelaza (suplementy żelaza i preparaty multiwitaminowe). Należy unikać alkoholu oraz nadmiernego stosowania witaminy C - bowiem ułatwia wchłanianie żelaza.

Profilaktyka - Hemochromatoza

Sprawdzanie okresowo poziomu żelaza, zwłaszcza u osób z rodzin obciążonych hemochromatozą. Wykonywanie testu genetycznego w celu określenia zagrożenia chorobą danej osoby.

Dodatkowe informacje - Hemochromatoza

Średni czas od wystąpienia objawów do rozpoznania hemochromatozy wynosi około 10 lat. Zazwyczaj organizm ludzki ma zapasy żelaza w ilości około 1,5-2 g, a u chorego na hemochromatozę ilość zgromadzonego żelaza może wynosić do 40g.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)