Guz prolaktynowy

Na czym polega istota choroby?

Guz prolaktynowy jest najczęstszym gruczolakiem przysadki. Częściej chorują na niego kobiety. Wydzielana przez gruczolak w nadmiarze prolaktyna oddziałuje na inne gruczoły, m.in. na podwzgórze, hamując uwalnianie z niego hormonów, co skutkuje zahamowaniem czynności jajników u kobiet i jąder u mężczyzn.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyna powstawania guzów prolaktynowych nie została dotychczas jednoznacznie wyjaśniona. Pod uwagę bierze się predyspozycje genetyczne i związek z grupą krwi. Choroba dotyka najczęściej kobiet.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy związane z obecnością guza prolaktynowego zależą od płci, wielkości guza i nasilenia hiperprolaktynemii. U kobiet: mlekotok, brak miesiączki, hipogonadyzm, zmniejszenie libido, niepłodność. U mężczyzn: ginekomastia (powiększenie gruczołów piersiowych), zmniejszenie libido, impotencja, hipogonadyzm, niepłodność.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Rozpoznanie ustala się w oparciu o badania hormonalne (poziom prolaktyny) oraz obrazowe – rezonans magnetyczny przysadki.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie ma na celu normalizację stężenia prolaktyny, przywrócenie prawidłowej funkcji gonad oraz zmniejszenie masy guza. Leki stosowane to głównie bromokryptyna, chinagolid, kabergolina. Terapia jest przewlekła. W niektórych przypadkach można rozważyć operacyjne usunięcie guza.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem guzów przysadki zajmuje się endokrynolog. Ewentualne operacyjne usunięcie zmiany przeprowadza laryngolog lub neurochirurg.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)