Grzybice skóry, dermatofitozy


Na czym polega istota choroby?

Do dermatofitów zaliczamy trzy grupy grzybów: Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton. Grzyby te odżywiają się keratyną zawartą w naskórku człowieka. Do najczęstszych lokalizacji należą stopy, paznokcie, skóra owłosiona głowy oraz pachwiny i fałdy skórne. Należy przy tym pamiętać, że grzybica może mieć też inne lokalizacje.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyny grzybicy skórnej są różne. Czasem jest to nadużywanie leków, innym razem nadmierny stres czy błędy żywieniowe.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Skóra jest zaczerwieniona, występują grudki i pęcherzyki ze strupami. Zmianom towarzysz świąd i łuszczenie się skóry. Zajęte mogą być też paznokcie i skóra owłosiona.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Na podstawie obrazu klinicznego. W razie wątpliwości diagnostycznych pobiera się próbkę skóry do dalszych badań.

Jakie są metody leczenia?

Polega na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych miejscowo lub doustnie (np. grzybica paznokci). Najczęściej stosuje się leki z grupy azoli, np. ketokonazol lub gryzeofulwinę, pomocniczo także inne preparaty, np. kwas borny.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomocy należy szukać u dermatologa.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Aby uniknąć grzybicy, należy wzmacniać swój system odpornościowy, unikać bezdomnych zwierząt, które mogą przenosić grzybicę, nie pożyczać przedmiotów innych osób (ręczników, środków higieny, butów), starannie wycierać mokre stopy, latem nosić przewiewne obuwie, przestrzegać higieny i nie kapać się boso pod prysznicem np. na basenie publicznym.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Ja na basenie nabawiłam się grzybicy paznokci. Na szczęście lekarz przepisał mi takie kapsułki trioxal, które się pulsowo przyjmuje. Dał mi też adres strony, z której ściągnęłam sobie aplikację mobilną, przypominającą o braniu leku. Na tej stronie leczpaznokcie.pl jest też mnóstwo porad dot. grzybicy.