Grypa

Na czym polega istota choroby?

Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego. Choroba przenoszona jest drogą kropelkową. Największą zachorowalność obserwuje się w okresie jesienno-zimowym. Wiele osób myli grypę z zapaleniem górnych dróg oddechowych, co może być bardzo niebezpieczne, ponieważ nieleczona grypa może prowadzić do zapalenia płuc, a nawet śmierci.

Jakie są przyczyny choroby?

Grypa wywoływana jest przez wirus grypy. Wirus ten często ulega mutacjom, czyli zmienia się, w efekcie czego, co kilka lat pojawiają się nowe jego szczepy. Wyróżnia się trzy typy wirusów: typ A, który występuje najczęściej i odpowiada za ciężkie i rozpowszechnione na dużym terenie epidemie, typ B, który wywołuje epidemie, ale zachorowaniu ulega mniej osób oraz typ C, rzadki, który jest przyczyną łagodnej grypy.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy to wysoka gorączka, dreszcze, ból mięśni i stawów, ból głowy, ból gardła, suchy kaszel, osłabienie, uczucie rozbicia, brak apetytu.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Rozpoznanie choroby opiera się na dokładnym badaniu przez lekarza. Niekiedy choremu wykonuje się badanie krwi i posiew plwociny, a jeśli objawy wskazują na zapalenie płuc zleca się badania radiologiczne klatki piersiowej.

Jakie są metody leczenia?

Pod stała opieką lekarską powinny znajdować się jedynie osoby o zwiększonym ryzyku zachorowania na powikłania pogrypowe. Wówczas też lekarz może zapisać takim chorym lek o działaniu przeciwwirusowym oraz antybiotyk, by zapobiec wtórnemu rozwinięciu się zapalenia płuc. Pozostałym chorym przepisuje się leki przeciwgrypowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i zaleca odpoczynek w łóżku oraz picie dużej ilości płynów.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem zajmuje się lekarz rodzinny, internista, pediatra.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Podobne jak przy przeziębieniu powinno się unikać przemoczenia, przegrzania, wychłodzenia organizmu. Jednak najskuteczniejszą metodą profilaktyki są dostępne szczepienia ochronne.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)