Gruźlica układu nerwowego

Na czym polega istota choroby?

Możliwe są dwie postaci gruźlicy układu nerwowego: gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz gruźliczak mózgu lub rdzenia. Choroba rozpoczyna się przebiciem zawartości serowaciejącego gruzełka tzw. ogniska Richa do przestrzeni podpajęczynówkowej. W odpowiedzi na antygeny prątków gruźlicy na podstawie mózgu rozwija się najsilniejsze zapalenie, gdzie gromadzi się gęsty, galaretowaty wysięk. Zapalenie uszkadza nerwy czaszkowe, hamuje krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego prowadząc do wodogłowia oraz w innych przypadkach obejmuje naczynia krwionośne, prowadząc do zawałów mózgu. Zmiany zapalne naczyń są przyczyną najgroźniejszych powikłań gruźlicy ośrodkowego układu nerwowego

Jakie są przyczyny choroby?

Bezpośrednią przyczyną choroby jest zakażenie pierwotne, podczas którego dochodzi do rozsiewu prątków gruźlicy drogą krwi do mózgu i rdzenia kręgowego, gdzie tworzą się podkorowo lub małe ogniska zapalne na oponach – tzw. gruzełki. Odstęp między rozsiewem krwiopochodnym a zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych trwa w zależności od przypadku od kilku tygodni do wielu lat. Szybki przebieg choroby zdarza się u małych dzieci lub u dorosłych z upośledzeniem odporności.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Gruźlicze zapalenie opon mózgowo rdzeniowych ma przebieg podostry. Przez pierwszych kilka tygodni lub miesięcy objawy są mało swoiste, występują bóle głowy, rozdrażnienie, chudnięcie. Potem objawy szybko narastają, pojawiają się wymioty, po czym dochodzi do napadów drgawkowych i śpiączki. Nie leczona choroba zawsze kończy się zgonem. Gruźliczaki dają objawy guza mózgu lub rdzenia.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Podstawą diagnostyki jest pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego do badania. Do innych metod należą rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, które wykrywają wodogłowie, zapalenie na podstawie mózgu i zawały. Zaleca się także badanie dna oka, dzięki któremu można zlokalizować gruzełki gruźlicze. Diagnostyka różnicowa obejmuje bakteryjne, grzybicze i wirusowe zapalenia opon mózgowych, zmiany naczyniowe mózgu, kolagenozy oraz nowotwory.

Jakie są metody leczenia?

Bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Stosuje się izoniazyd, ryfampicynę, pirazynamid i etambutol lub streptomycynę. Najczęściej udaje się wyleczyć ok. 90% chorych, ale u co czwartej leczonej osoby choroba pozostawia różnego rodzaju ubytki neurologiczne, tj. głuchotę, ślepotę a nawet spadek intelektu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)