POLECAMY

Giardioza

giardiosis

Giardioza to choroba pierwotniakowa jelita cienkiego i dwunastnicy. Chorobę wywołuje pierwotniak z gatunku Giardia intestinalis. Choroba dotyczy osób przebywających w krajach rozwiniętych jak i w mniej rozwiniętych. Cykl życiowy pierwotniaka obejmuje dwie jego postacie- cysta i trofozoit. W jednym wypróżnieniu może być znaczna liczba cyst (nawet wiele milionów). Zarażenie szerzy się drogą pokarmową (woda, skażone ręce- kontakt bezpośredni).

Objawy - Giardioza

Wyróżnia się 4 postacie kliniczne giardiozy:

 1. bezobjawowa,
 2. ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy :
 • biegunka,
 • ból nadbrzusza,
 • wymioty,
 • spadek masy ciała,
 • brak apetytu.
 1. przewlekły zespół objawów że strony przewodu pokarmowego razem z zaburzeniem wchłaniania
 2. pozostałe objawy:
 • zapalenie stawów,
 • pokrzywka.

Leczenie - Giardioza

Rozpoznanie choroby obejmuje wykrycie antygenu G.lamblia w stolcu (może być wynik fałszywie dodatni), wykazanie cyst lub trofozoitów w stolcu. Badanie stolca na obecność cyst wykonuje się co drugi dzień. Do badania należy oddać trzy próbki stolca. Warto pamiętać o tym, że badanie stolca należy przeprowadzić u wszystkich osób, które mieszkają z chorym.    W niektórych przypadkach wykonuje się badanie morfologiczne wycinka błony śluzowej dwunastnicy lub jelita cienkiego.

Leczenie dotyczy osoby zarażonej jak i pozostałych członków rodziny (zarażonych)- nawet jeśli u nich nie wystąpiły objawy giardiozy. U chorych prowadzi się leczenie przeciwpierwotniakowe (metronidazol, tynidazol, furazolidon). Po zakończeniu terapii (po 2-4 tygodniach od zakończenia)  konieczny jest kontrolny test antygenowy lub badanie stolca. Jeśli badanie wykazuje brak pierwotniaka oznacza to skuteczność terapii w pozostałych przypadkach należy przeprowadzić leczenie.

Profilaktyka - Giardioza

Zakaz kąpieli w kąpieliskach przez chorych do 14 dni od ustąpienia objawów.

Mycie warzyw i owoców.

Unikanie picia wody nieznanego pochodzenia.

Unikanie pokarmów nieznanego pochodzenia.

Dodatkowe informacje - Giardioza

U dzieci może doprowadzić do upośledzenia rozwoju fizycznego. Nawroty choroby mogą nie dawać objawów. Nawrót choroby po leczeniu może pojawić się po 2-8 tygodniach od zakończenia leczenia. Możliwe jest zarażenie człowieka od chorego zwierzęcia lub na odwrót.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)