POLECAMY

Dysplazja szyjki macicy

Jaka jest istota choroby? Dysplazja szyjki macicy jest stanem przedrakowym tego narządu. Obecnie termin „dysplazja” zastępuje się terminem „wewnątrznabłonkowa neoplazja szyjki macicy” (cervical intraepithelial neoplasia, CIN).
Jakie występują objawy? Zmiany o charakterze CIN najczęściej nie powodują żadnych dolegliwości odczuwanych przez pacjentkę. Bezobjawowo mogą one ulegać progresji do zmian coraz wyższego stopnia, aż w końcu – do inwazyjnego raka szyjki macicy. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie cytologii – pozwala ona na wykrycie zmian przednowotworowych, ich obserwację i leczenie.
Szczegóły diagnostyki Diagnostyka obejmuje przede wszystkim cytologię oraz kolposkopię z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.
Postępowanie i leczenie To, czy zmiana kwalifikuje się do leczenia czy też jedynie do obserwacji zależy od stopnia nasilenia neoplazji. Zmiany typu CIN I wymagają na ogół jedynie obserwacji i odpowiednio częstego wykonywania cytologii. Zmiany CIN II wymagają leczenia – dostępne metody to m.in. elektrokoagulacja, laseroterapia, krioterapia.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Leczeniem wewnątrznabłonkowej neoplazji szyjki macicy zajmuje się ginekolog.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
A co z dysolazją cin 3 ,ide na operację jestem ciekawa o przebiegu operacji i co dalej. pozdrawiam Romualda.