POLECAMY

Dusznica bolesna

Angina pectoris (zaciskanie, duszenie klatki piersiowej)

Dusznica bolesna to choroba, w której do serca nie dociera potrzebna ilość tlenu i substancji odżywczych. Naczynia wieńcowe zaopatrują miesień sercowy w tlen. Jeżeli nastąpi ich zwężenie np. wskutek zwapnienia tętnic utrudni to swobodny przepływ krwi. W rezultacie zmniejszy to możliwość wystarczającego zaopatrzenia serca w tlen. Inną rzadszą przyczyną dusznicy bolesnej jest uszkodzenie zastawek serca. W chorobie tej chory odczuwa bóle wieńcowe. Chory ma jakby uczucie zaciskania w klatce piersiowej- powstaje ono najczęściej pod wpływem ogromnego strachu. Dusznica jest chorobą towarzyszącą pacjentowi do końca życia.

Objawy - Dusznica bolesna

  • ból powstający podczas wysiłku lub napięcia psychicznego,
  • bolesny skurcz w okolicy mostka, promieniuje w kierunku ramion, szyi, a czasem brzucha,
  • duszność,
  • uczucie zaciskania klatki piersiowej,
  • niepokój.

Leczenie - Dusznica bolesna

Leczenie jest różne w zależności od częstotliwości ataków. Jeśli ataki nie są częste, chory przyjmuje nitroglicerynę, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych (w ciągu kilku minut ból powinien ustąpić). W ciężkich przypadkach dusznicy zaleca się operację, podczas której wytwarza się przepływ omijający zwężenie. Jest to przeniesienie wycinka tętnicy z innej części ciała i umiejscowienie jej w sercu tak, aby krew mogła swobodnie przepływać i omijać niedrożną tętnicę.

Profilaktyka - Dusznica bolesna

Należy odrzucić palenie tytoniu i spożywanie dużej ilości tłuszczów- ponieważ taki styl życia przyspiesza powstawanie miażdżycy tętnic. Dodatkowo należy dostarczać organizmowi umiarkowanej porcji ruchu. Osoby, które już chorują na dusznice bolesną zapobiegawczo powinny przyjmować preparaty nitroglicerynowe. Warto unikać stresu i pośpiechu po to, aby zapobiec dusznicy bolesnej.

Dodatkowe informacje - Dusznica bolesna

Przedłużający się atak dusznicy może prowadzić do wystąpienia zawału serca. Jeżeli skurcz, ból wieńcowy trwa dłużej niż 15 minut i nie ustępuje po przyjęciu nitrogliceryny należy wezwać pogotowie. Ból wieńcowy zazwyczaj promieniuje na lewe ramię i całą rękę.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)