POLECAMY

Czerwonka amebowa

Jaka jest istota choroby? Pełzakowica jest to choroba zakaźna wywoływana przez amebę- pełzaka czerwonki. Objawy choroby są bardzo różne, od miernie nasilonych do bardzo ciężkich. Wyróżnia się wiele postaci choroby: nieżyt pełzakowy, czerwonka pełzakowa, ropnie pełzakowe. Dotyka głównie osoby podróżujące do krajów o tropikalnym klimacie
Jakie występują objawy? Nieżyt pełzakowy objawia się biegunką, bólami brzucha i chudnięciem. Przebieg czerwonki pełzakowej może być ostry, podostry i przewlekły. Najczęściej choroba nasila się stopniowo, w ciągu od tygodnia do trzech wzrasta nasilenie krwisto-śluzowych biegunek oraz bólów brzucha. Najczęstszym miejscem występowania ropni pełzakowych jest wątroba, stan ten zagraża życiu chorego.
Szczegóły diagnostyki Czerwonkę pełzakową diagnozuje się poszukując pod mikroskopem pasożyta w kale. Można także poszukiwać w kale antygenów ameby.
Postępowanie i leczenie W leczeniu stosuje się tynidazol, dehydroemetynę a także tetracyklinę i erytromycynę. Groźnym powikłaniem nie leczonej pełzakowicy jest przedziurawienie jelita grubego o dużej śmiertelności.
Do jakiego specjalisty należy się zgłosić? Chorobę leczy lekarz specjalista chorób zakaźnych.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)