POLECAMY

Czerwienica prawdziwa, nadkrwistość

Na czym polega istota choroby?

Czerwienica prawdziwa cechuje się znacznym zwiększeniem się erytrocytów (krwinek zcerwonych), a także zwiększonym wytwarzaniem leukocytów  oraz płytek krwi. Częściej na czerwienicę chorują kobiety, a średnia wieku wynosi około 60 lat.

Jakie są przyczyny choroby?

Konkretne przyczyny choroby nie zostały poznane. Prawdopodobnie dochodzi do niej w wyniku współdziałania różnych czynników środowiskowych.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Czerwienica prawdziwa przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo. W zaawansowanych przypadkach, gdy dochodzi już do włóknienia szpiku, gwałtownie zaczyna spadać liczba czerwonych krwinek. Dochodzi wtedy do niedokrwistości, a sama choroba może przekształcić się w białaczkę mielodysplastyczną lub zespół mielodysplastyczny.

Typowe objawy czerwienicy prawdziwej to świąd skóry nasilający się po gorącej kąpieli, bóle i zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia widzenia, zakrzepica tętnicza lub żylna, nadciśnienie tętnicze, powiększenie węzłów chłonnych, wątroby i śledziony, ciemnoczerwone zabarwienie skóry twarzy, rąk i stóp, a także błon śluzowych. Zaburzone jest krążenie krwi. Często pojawiają się wrzody żołądka i dwunastnicy.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Rozpoznanie opiera się na badaniach laboratoryjnych, morfologicznych oraz cytogenetycznych krwi obwodowej oraz szpiku kostnego. U chorych na czerwienicę stwierdza się wzrost liczby erytrocytów, leukocytów, trombocytów, hemoglobiny oraz hematokrytu. W niektórych przypadkach wykonuje się również badania obrazowe – RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej oraz tomografię komputerową.

Jakie są metody leczenia?

W leczeniu stosuje się upusty krwi, leki cytoredukcyjne takie jak hydroksymocznik czy interferon oraz leki przeciw płytkom krwi. W przypadku wystąpienia hiperurykemii ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Ponadto terapia ma na celu łagodzenie objawów.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczeniem czerwienicy zajmują się specjaliści hematologii.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Wystąpieniu czerwienicy prawdziwej nie można zapobiec. Istotną kwestią jest jednak stosowanie profilaktyki powikłań choroby, która polega na systematycznym kontrolowaniu morfologii krwi, oraz ciśnienia tętniczego, unikaniu narażenia na promienie słoneczne, niemęczącym trybie życia oraz systematycznym zażywaniu lekarstw przepisanych przez lekarza.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (20)
/3 lata temu
Dlaczego piszesz o umieraniu. Czy to dla tego ze ktoś napisał ze żyje się do iluś tam lat?
/3 lata temu
Ja właśnie się martwię bo u syna jest podejzenie tej choroby
/3 lata temu
Choruje od 2009r mam 41 lat.Czas leci,boję się umierać
POKAŻ KOMENTARZE (17)