POLECAMY

Czerniak

Na czym polega istota choroby?

Czerniak to nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek produkujących barwnik. Dotyczy on skóry, błon śluzowych odbytnicy, jelit, jamy ustnej, narządów płciowych oraz oka. Najczęściej jednak znajduje się w lokalizacji kończynowej. Stanowi ok. 2% wszystkich nowotworów. Występuje nieco częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Jakie są przyczyny choroby?

Istnieje kilka czynników, które predysponują do zachorowania na raka skóry. Do tych lepiej poznanych należą:

  • jasna karnacja, niebieskie oczy, blond lub rude włosy,
  • skłonność do oparzeń słonecznych,
  • oparzenia słoneczne w dzieciństwie lub młodym wieku,
  • duża ilość znamion (w tym zespół znamion dysplastycznych),
  • zmieniające się znamiona i plamy na skórze (zmiana zabarwienia, asymetria, wzrost, nierówne postrzępione brzegi),
  • zachorowania w rodzinie,
  • zachorowania w przeszłości.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Czerniak występuje w postaci ciemnowiśniowego lub czarnego guza, o nieregularnym kształcie i zabarwieniu. W stadium zaawansowanym powstaje owrzodzenie. Niekiedy czerniak może być pozbawiony barwnika. Niepokoic powinien szybki wzrost, nierównomierny rozkład barwnika, świąd oraz zmiana grubości oraz powierzchni znamienia.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Każda zmiana podejrzana o czerniaka, powinna zostać całkowicie wycięta wraz z 2 milimetrowym marginesem zdrowej tkanki. Nie wolno wykonywać biopsji cienkoigłowej, ani pobierac wycinków z podejrzanego znamienia skórnego.

Jakie są metody leczenia?

Podstawą leczenia jest postępowanie chirurgiczne. Oprócz wycięcia zmiany, w przypadku podejrzenia przerzutów, usuwa się okoliczne węzły chłonne. W leczeniu czerniaka znajduje zastosowanie także chemio- i radioterapia. Istnieje leczenie niestandardowe oparte na hormono- i immunoterapii. Trwaja badania nad genetycznie modyfikowanymi szczepionkami.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Do dermatologia lub onkologa.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Profilaktyka czerniaka polega na unikaniu przebywania na silnym słońcu, a jeśli jest to konieczne, używanie filtrów przeciwsłonecznych w kremach lub okrywanie odsłoniętych części ciała. Każdą podejrzaną zmianę najlepiej jest usunąć jak najszybciej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)