POLECAMY

Cukrzyca typu 2


Na czym polega istota choroby?

Cukrzyca typu 2 nazywana jest insulinoniezależną. Zazwyczaj ujawnia się ona u osób dorosłych, szczególnie otyłych i u osób chorujących na inne choroby metaboliczne. W cukrzycy dochodzi do zakłócenia regulacji poziomu glukozy we krwi. Poziom cukru po posiłku utrzymuje się na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Jest to bardzo niebezpieczne dla organizmu i prowadzi do licznych powikłań.. Powikłania przewlekłe dotyczą mikrokrążenia (zmiany oczne, nerkowe, neuropatia cukrzycowa) oraz makrokrążenia (zagrożenie zawałem serca, udarem mózgu, nadciśnieniem tętniczym). Hipoglikemią zagrożeni są szczególnie pacjenci przyjmujący insulinę.

Jakie są przyczyny choroby?

Cukrzyca typu 2 wywołana jest nieprawidłowym działaniem insuliny lub niedostatecznym wytwarzaniem insuliny przez komórki beta trzustki. Choroba jest bardzo podstępna i rozwija się powoli, nie dając początkowo wyraźnych objawów.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy cukrzycy typu 2 obejmują wielomocz, wzmożone pragnienie, osłabienie, senność, mrowienie kończyn, impotencję u mężczyzn, częste zakażenia pochwy u kobiet, częste infekcje.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Aby zdiagnozować cukrzycę należy przeprowadzić badanie krwi. W badaniu obserwuje się podwyższone stężenie glukozy we krwi, na czczo >126 mg/dl. Ponadto można wykazać obecność glukozy w moczu i zaburzenia gospodarki lipidowej.

Jakie są metody leczenia?

Celem terapii cukrzycy jest uregulowanie poziomu cukru we krwi i ochrona pacjenta przed powikłaniami. Podstawą leczenia jest stosowanie leków obniżających poziom cukru we krwi lub insulinoterapia. U niektórych pacjentów do odpowiedniej kontroli glikemii wystarcza odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomoc można uzyskać u lekarza rodzinnego, internisty i diabetologa.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Nie w każdym przypadku uda się zapobiec cukrzycy. Jednakże w większości przypadków przed rozwojem cukrzycy chroni: prowadzenie aktywnego trybu życia, stosowanie odpowiedniej diety, unikanie stresu, nie nadużywanie alkoholu i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)