POLECAMY

Cukrzyca ciężarnych

Na czym polega istota choroby?

Cukrzyca to choroba, w której przebiegu dochodzi do przewlekłej hiperglikemii, zaburzeń metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Zaburzenia te są efektem braku lub zaburzeniem wydzielania i/lub działania insuliny. Cukrzyca ciężarnych rozpoznawana jest wtedy, gdy zaburzenia tolerancji węglowodanów wystąpią lub zostaną po raz pierwszy stwierdzone w czasie ciąży. Choroba dotyczy aż 3% ciężarnych, przy czym najprawdopodobniej rozpoznawana jest jedynie w 20% przypadków. W większość przypadków normalizacja glikemii następuje po porodzie.

Nieprawidłowo leczona cukrzyca w ciąży przyczynia się do wzrostu śmiertelności i zachorowalności okołoporodowej ciężarnej i noworodków. Znaczna hiperglikemia w I trymestrze może spowodować powstanie wad rozwojowych lub poronień, w późniejszym okresie – upośledzenie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, nadmierny wzrost płodu oraz niedojrzałość układu nerwowego.

Jakie są przyczyny choroby?

Do czynników, które zwiększają ryzyko powstania cukrzycy ciążowej należą: występowanie cukrzycy w rodzinie, otyłość lub nadwaga matki, znaczny przyrost masy ciała matki w czasie ciąży, glikozuria, wiek matki wyższy niż 25 lat, duża masa urodzeniowa dzieci z poprzednich ciąż, stwierdzenie cukrzycy ciężarnych we wcześniejszej ciąży. Ponadto większe ryzyko zachorowania na cukrzycę mają kobiety, u których stwierdzono genotyp HLA DR3/ DR4 lub obecność przeciwciał przeciwwyspowych. Niektórzy autorzy upatrują się przyczyn cukrzycy w zmianie poziomu niektórych hormonów.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Objawy kliniczne są nieswoiste: wzmożone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, uczucie osłabienia, zmęczenia, świąd skóry, częste zakażenia grzybicze, skurcze i zaburzenia widzenia.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Pomiędzy 24. A 28. tygodniem ciąży przyszłej mamie wykonuje się test przesiewowy. Polega on na pomiarze poziomu cukru po doustnym obciążeniu 50 g glukozy. W przypadku nieprawidłowego wyniku testu przesiewowego (poziom glukozy jest wyższy niż 141 mg%), wykonuje się test diagnostyczny.

Cukrzycę ciężarnych stwierdza się, gdy wyniki testu diagnostycznego są następujące:

- glikemia na czczo jest wyższa niż 100 mg%

- glikemia po 1 h od obciążenia jest wyższa niż 180 mg%

- glikemia po 2 h od obciążenia jest wyższa niż 140 mg%

Prawidłowe poziomy glukozy powinny  wynosić < 95 mg/dl na czczo oraz < 120 mg/dl w 2 godziny po posiłku.

Jakie są metody leczenia?

Leczenie należy włączyć natychmiast po stwierdzeniu zaburzenia. Ważne jest stosowanie odpowiedniej diety. Jeżeli mimo stosowania przez ciężarną diety z ograniczeniem cukrów prostych poziomy glikemii przekraczają normy należy wprowadzić leczenie insuliną.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Leczenie cukrzycy ciężarnych prowadzone jest przez zespół lekarzy: ginekologa i diabetologa. Zazwyczaj kobieta kierowana jest do specjalistycznego ośrodka diabetologiczno-położniczego. Ciężarnym z cukrzycą nie można podawać leków obniżających poziom cukru we krwi.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Aby ustrzec się przed cukrzyca należy regularnie kontrolować poziom cukru we krwi. Jeść regularne posiłki o stałych porach. Posiłki powinny być ubogie w cukry proste.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)